Valda Grēviņa dzejas vakars

17/03/2017
IzdrukātNosūtīt
Valda Grēviņa dzejas vakars
Valda Grēviņa dzejas vakars
1

23. martā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē notiks Valda Grēviņa dzejas vakars, kurā dzeju runās aktieris Jānis Jarāns un lasījumu muzikālās skaņās ietērps saksofonists Valters Mucenieks. Ieeja bez maksas.

Dalībniekiem nepieciešams reģistrēties ŠEIT.

2016. gadā izdevniecībā "VESTA-LK" klajā nāca Valda Grēviņa dzejas kopojums "Veca cilvēka dziesmas", aktualizējot dzejnieka radošā mantojuma vietu latviešu literatūras un kultūras vēsturē. Grāmatas atvēršanas svētki notika Rīgas Centrālajā bibliotēkā, un pēc atvēršanas sarīkojuma tā dalībniekiem, J. Jarānam un V. Muceniekam, radās ideja turpināt V. Grēviņa dzejas lasījumus, sniedzot priekšnesumus Latvijas bibliotēkās.

Valdis Grēviņš (1895. 26. IX Zaļenieku pagasta Mazbaņi – 1968. 7. IV Rīga) – dzejnieks, kurš smalkā un filigrāni izstrādātā formā mācēja ietvert pasaules un cilvēka sāpes, izsapņotā un realitātes pretmetu, alkas pēc harmonijas un sapratni par tās neiespējamību.

V. Grēviņš dzīves laikā sakārtoja divus dzejoļu krājumus – "Pirmā dzeju grāmata" (1923), "Otrā dzeju grāmata" (1933) –, un divas izlases – "Lapas lido, lapas skan" (1946), "Dzied vēji" (1968, izdota pēc autora nāves).

V. Grēviņa daiļrade bieži asociējas ar dzejoļiem, kas kļuvuši par populāru dziesmu tekstiem. "Kavalieru gads", "Dzelzgriezējs", "Virši zied" ieņem stabilu vietu populārajā kultūrā, taču Grēviņa būtiskākajai daiļrades un poētiskā mantojuma daļai raksturīga izteikti sāpjpilna, traģiska nolemtības caurstrāvota dzīves izjūta, distancēta, sāpīgi skarba un ironiska dzīves reāliju atklāsme. Dzejas vakarā Valda Grēviņa literārā mantojuma skumjas un gaišums šodienīgās intonācijās izskanēs Jāņa Jarāna. un Valtera Mucenieka interpretācijā.

Valda Grēviņa dzejas vakaru atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Organizē – Latvijas Bibliotekāru izglītības apvienība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.