Ziedoņa zālē demonstrēs filmu "Atbrīvošanas diena"

12/04/2017
IzdrukātNosūtīt
Foto: Agnese Tauriņa
Foto: Agnese Tauriņa
1

19. aprīlī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju notiks režisoru Uģa Oltes un Mortena Travika (Norvēģija) rokumentālās filmas "Atbrīvošanas diena" (Liberation Day, 2016) seanss. Latviešu un norvēģu mākslinieku kopdarbs ir paradoksu pilns stāsts par pirmo rokkoncertu pasaules noslēgtākās totalitārā režīma valsts Ziemeļkorejas vēsturē. Pēc filmas klātesošie aicināti noklausīties kino, kultūras, mediju un politikas ekspertu diskusiju. Ieeja bez maksas.

Lai apmeklētu filmu un diskusiju, lūdzam REĢISTRĒT savu dalību. Vietu skaits ierobežots.

Diskusijā piedalīsies: Nacionālā Kino centra vadītāja un kinokritiķe Dita Rietuma, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore un kultūras teorētiķe Rūta Muktupāvela, Eiropas Parlaments deputāts Artis Pabriks, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas studiju katedras vadītāja Anda Rožukalne, režisors Pēteris Krilovs, Rīgas Sedžona institūta studente (Dienvidkorejas valodas un kultūras centrs) Dace Lešinska, filmas "Atbrīvošanas diena" režisors Uģis Olte.

Diskusiju vadīs kinokritiķis Viktors Freibergs.

Par pārsteigumu visai pasaulei bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa "Laibach" kļūst par pirmo ārzemju rokmūziķu apvienību, kas jebkad koncertējusi izolētajā Ziemeļkorejā. Brīnums izrādās iespējams, pateicoties filmas režisora – sena grupas fana un aktīva kultūras diplomāta – šķietami utopiskajām ambīcijām. Saduroties ar stingru ideoloģiju un kultūras atšķirībām, grupa cenšas izvilkt savas dziesmas caur cenzūras adatas aci, lai drīkstētu atskaņot tās publikai, kas nekad agrāk nav dzirdējusi rokmūziku. Tikmēr uz robežas starp divām Korejām tiek uzstādīti propagandas skaļruņi, ieskandinot kara draudus.

Koncerta formālais iemesls bija Ziemeļkorejas Atbrīvošanas diena – 70 gadi kopš 1945. gada uzvaras pār japāņu imperiālistiem. Latvijas un Norvēģijas filmēšanas grupai tika dota nebijusi iespēja fiksēt vēsturiskā koncerta sagatavošanas procesu valstī, kurā valda visstingrākā cenzūra.

Filmas "Atbrīvošanas diena" pirmizrāde notika 2016. gada novembrī Amsterdamā, pasaules lielākajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā "IDFA", ko dēvē arī par "dokumentālā kino Kannām". Tālākajam ceļam pie skatītājiem filmas producenti ir noslēguši līgumu ar vienu no pasaulē vadošajiem dokumentālo filmu izplatītājiem – britu kompāniju "Dogwoof", kuri šogad strādā arī ar filmām "Vernera Hercoga sapņi par savienoto pasauli" un Maikla Mūra "Where to Invade Next".

Līdz šim Oltes un Travika rokumentālo filmu redzējuši kinoskatītāji Zviedrijā, Norvēģijā, Kazahstānā, Nīderlandē, Itālijā, un šajā pavasarī plānotas pirmizrādes vairāk nekā 20 citās valstīs. Vienlaicīgi ar seansiem Latvijā "Atbrīvošanas diena" tiks demonstrēta arī mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā.

Filmas režisori: Uģis Olte un Mortens Traviks
Operators: Valdis Celmiņš
Oriģinālvaloda: angļu, korejiešu
Subtitri: latviešu, krievu
Producenti: Uldis Cekulis (VFS Films / Latvija), Mortens Traviks (Traavik.Info / Norvēģija)
Sadarbībā ar Mute Records (Lielbritānija), Norsk Fjernsyn (Norvēģija), Staragara (Slovēnija)
Atbalsta: Latvijas Nacionālais Kino centrs, Kultūrkapitāla fonds, Norvēģijas Mākslas padome, Slovēnijas Kino centrs

 

Kontakti plašākai informācijai par filmu:
Uldis Cekulis, producents
E-pasts: uldis@vfs.lv

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv