Ziedoņa zālē skanēs jauno latviešu mūziķu un komponistu džeza mūzika

11/10/2017
IzdrukātNosūtīt
Pianists Rūdolfs Macats. Publicitātes foto
Pianists Rūdolfs Macats. Publicitātes foto
Ģitārists Matīss Čudars. Publicitātes foto
Ģitārists Matīss Čudars. Publicitātes foto
Pianists Krists Auznieks. Publicitātes foto
Pianists Krists Auznieks. Publicitātes foto
1
2
3

Otrdien, 17. oktobrī, plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē festivāls "Arēna" sadarbībā ar VSIA "Latvijas Koncerti" aicina uz Latvijas Radio bigbenda jaunās programmas "Latviešu džeza svīta: jaunie komponisti II" pirmatskaņojumu un CD prezentāciju. Koncerta biļetes nopērkamas "Biļešu Paradīze" kasēs.

Turpinot projektu "Latviešu džeza svīta: jaunie komponisti" Latvijas Radio bigbends radījis otro Latviešu džeza svītas albumu. Tā tapšanā iesaistījušies jauni, talantīgi un daudzsološi latviešu mūziķi un komponisti: pianists Rūdolfs Macats, ģitārists Matīss Čudars un pianists Krists Auznieks. Programmu aranžiju autori ir arī Latvijas Radio bigbenda dalībnieki un mūziķi pianists Viktors Ritovs, saksofonists Māris Jēkabsons un saksofonists, bigbenda muzikālais vadītājs un diriģents Kārlis Vanags. Gan Matīss Čudars, gan Rūdolfs Macats, gan Krists Auznieks turpina studijas un profesionālo karjeru ārpus Latvijas – viņu muzikālās kompozīcijas atspoguļo arī aktuālākās šī brīža tendences uz pasaules džeza mūzikas skatuves.

Albumā "Latviešu džeza svīta: jaunie komponisti II" iekļauti deviņi skaņdarbi dažādos džeza mūzikas stilos. Projekta pamatmērķis ir veicināt latviešu džeza oriģinālkompozīciju radīšanu un atdzīvināt džeza svītas žanru Latvijā.

Jautājums – vai eksistē tāds īstens latviešu džezs? – ir bijis aktuāls kā pirms 50 gadiem, tā tagad. Un ar ko Latvijā radītā džeza mūzika atšķiras no citvalstu skaņdarbiem? Atbildi uz to Latvijas Radio bigbends cenšas sniegt jaunajā projektā "Latviešu džeza svīta", kuram tagad jau radīts otrais albums.

Pirmā Latvijas Radio bigbenda "Latviešu džeza svītas" projekta ietvaros 2016. gadā tika izveidotas deviņas dažādu džeza stilu kompozīcijas. Programmas pirmatskaņojums norisinājās Briselē, 2015. gada 16. jūnijā, Latvijas kā Eiropas Savienības prezidējošās valsts projektu ietvaros, tās kultūras programmas noslēguma koncertā, kur tas tika uzņemts ar ovācijām skatītāju pilnā zālē.

Džeza svītas žanra pamatlicējs Latvijā ir izcilais komponists un pianists Raimonds Pauls, kurš 1965. gadā džeza trio sastāvam sacerēja svītu. 1967. gadā jau ar Rīgas estrādes orķestri iestudēja pilnasinīgi instrumentētu džeza svītu "Melnās krāsas". Šai žanrā savu ieguldījumu devuši arī ievērojamais skaņradis un aranžētājs Vitālijs Dolgovs, džezmeņi Uldis Stabulnieks, Egils Straume, Gunārs Rozenbergs un citi.

Latvijas Radio bigbendam ir būtiska nozīme Latvijas džeza mūzikas vēsturē. 2012. gadā – pēc 16 gadu pārtraukuma – leģendārais džeza kolektīvs atsāka aktīvu darbību un 2016. gadā nosvinēja 50. gadadienu kopš tā dibināšanas. Orķestra patrons ir maestro Raimonds Pauls.

Latvijas Radio bigbends dibināts 1966. gadā. Sākumā to dēvēja par Latvijas PSR Televīzijas un radio estrādes orķestri, bet 1992. gadā to pārdēvēja par Radio vieglās un džeza mūzikas orķestri. Tā pirmais vadītājs un diriģents bija komponists Ringolds Ore, vēlāk – vijolnieks un aranžētājs Alnis Zaķis (1968–1991), taču Latvijas Radio bigbendu vadīja arī Raimonds Pauls un Gunārs Rozenbergs. Pašlaik mūziķi turpina popularizēt latviešu džeza mūziku dažādām auditorijām, koncertējot ne tikai džeza mūzikas festivālos, bet arī pilsētvides notikumos.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: 67716235