15. reizi notiks Nacionālās bibliotēkas "Lielie lasīšanas svētki"

06/03/2017
Izdrukāt
15. reizi notiks Nacionālās bibliotēkas "Lielie lasīšanas svētki"
15. reizi notiks Nacionālās bibliotēkas "Lielie lasīšanas svētki"
15. reizi notiks Nacionālās bibliotēkas "Lielie lasīšanas svētki"
15. reizi notiks Nacionālās bibliotēkas "Lielie lasīšanas svētki"
1
2

Sestdien, 11. martā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē jau 15. reizi notiks "Lielie lasīšanas svētki" – lielākās lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2016" noslēguma pasākums. Tajā piedalīsies ap 800 žūrijas ekspertu – bērnu, jauniešu un pieaugušo, – pārstāvot bibliotēkas un skolas no visiem Latvijas novadiem un sveicot aizvadītā gada iecienītāko grāmatu autorus, ilustratorus, tulkotājus un izdevējus.

Svētki noritēs divās daļās: plkst. 12.00 sāksies pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ vecuma grupā. Savukārt plkst. 13.30 sāksies pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ vecuma grupā. Vienlaikus sveiksim aktīvākos vecākus – "Lasīšanas vēstneses" un "Tēvu kampaņas" loterijas izlozes laureātus, kā arī – cildināsim aktīvākos bibliotekārus, kas rūpējas, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru un iemantotu lasītprieku. 

Pateicoties Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda 2016. gadā piešķirtajam finansējumam, "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" ir kļuvusi par ilggadīgu tradīciju, kura iesaistījusi tūkstošiem jauno lasītāju aktuālo grāmatu lasīšanā un vērtēšanā.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka 2016. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 19 969 lasītāji 712 bibliotēkās.

Programmas aizvadītā gada kolekcijā iekļautas 14 dažādu izdevniecību – "Zvaigzne ABC", "Dienas Grāmata", "liels un mazs", "J.L.V.", "Neputns", "Lietusdārzs", "Lauku Avīze", "Jāņa Rozes apgāds", "Mansards", "BaibaBooks", "Kontinents", "Omnia mea", "Egmont Latvija" un "Pētergailis" jaunākās grāmatas. Atzītāko grāmatu vidū ir gan aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Vairāku tūkstošu jauno lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši kā lasītāju jau iemīļoti rakstnieki – Inese Zandere un Juris Zvirgzdiņš, tā arī debitanti – piemēram, Rasa Bugavičute-Pēce. Viņa ir radījusi sirsnīgu stāstu par sunīti "Mans vārds ir Klimpa, un man patīk viss".

Šo gadu varam dēvēt par lasīšanas veicināšanas programmas kaimiņvalsts Lietuvas atzinības gadu, jo 5+ vecuma grupā uzvarējusi pazīstamās rakstnieces Linas Žutautes grāmata "Kika Mika un lielā tumsa", savukārt latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa grāmata "Lauvas rūciens" izceļas ar neparastajām lietuviešu ilustratores Linas Dudaites ilustrācijām un arī ierindojusies godalgoto vidū. Lietuviešu autores ar prieku apsolīja piedalīties svētkos.  

Turpinot 2012. gadā iesākto "Vecāku žūriju" – īpašas pieaugušo grāmatu izlases vērtēšanu, par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi skolotāji un vecāki, rādot priekšzīmi bērniem. Lasīšanas svētku otrajā daļā tiks nominētas piecas aktīvākās mātes – "Lasīšanas vēstneses" no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas, kuras saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu, lai turpinātu kopīgas lasīšanas un diskusiju tradīciju vietējā sabiedrībā. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņa, ko atbalsta populāru žurnālu redakcijas "Ilustrētā junioriem", "Ilustrētā pasaules vēsture", "Ilustrētā zinātne", "Dari pats", kā arī zinātkāres centrs "ZINOO" Cēsīs, Rīgas Motormuzejs, Aspazijas māja, Latvijas Leļļu teātris, uzrādījusi labus rezultātus – vīriešu dalība kopīgā lasīšanā šo gadu laikā ir vairākkārt pieaugusi. Arī šogad lasīšanā iesaistījušies tēvi no latviešu centriem citās valstīs, kas izlozes kārtā saņems vērtīgas grāmatas pa pastu. Pavisam 54 latviešu centri no 22 valstīm pasaulē ir programmas aktīvi dalībnieki.

Populārākās grāmatas vecāku vidū jau tradicionāli ir latviešu autoru darbi, uz skatuves tiks lūgta Nora Ikstena, kuras grāmatu “Mātes piens” kā labāko novērtējuši 1037 "Vecāku žūrijas" eksperti. Programmas rezultātus paturam noslēpumā līdz "Lielajiem lasīšanas svētkiem", lai sagādātu dalībniekiem līdzdalības prieku apbalvošanas pasākumā.

"Lielo lasīšanas svētku" norisi atbalsta Kultūras ministrija, AS "Cēsu alus" ar limonādi "Limpo" un SIA "Rīgas Piensaimnieks" ar "Kārumu" visiem dalībniekiem, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības ar grāmatu dāvinājumiem. Arī šogad bērniem piedāvāsim īpašu muzeju programmu, kuru atbalsta Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža un Kara muzejs, simboliskā veidā vienojoties ar Latvijas valsts simtgades programmu "Latvijas skolas soma". Atbalstītāju rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv    
Tālr.: 29492456