Aicina uz Markam Rotko veltītu starptautisku semināru Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

09/10/2013
IzdrukātNosūtīt
Marks Rotko. Nr. 7 [?] Oranžs un šokolādes brūns. 1957. Jaukta tehnika, audekls. 176,9 x 110,5 cm. Keitas Rotko Prizel kolekcija
Marks Rotko. Nr. 7 [?] Oranžs un šokolādes brūns. 1957. Jaukta tehnika, audekls. 176,9 x 110,5 cm. Keitas Rotko Prizel kolekcija
1

Piektdien, 11.oktobrī, no plkst. 16.00 – 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Izstāžu zālē K. Barona ielā 14 ar starptautisku semināru "Marks Rotko pasaulē un Latvijā" tiks noslēgta izstāde - "Marks Rotko un amerikāņu abstraktais ekspresionisms".

Semināru organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (DMRMC) Daugavpilī dzimušā ebreju izcelsmes izcilā amerikāņu gleznotāja Marka Rotko 110.dzimšanas dienu svinību pasākumu ietvaros.

Semināra īpašie viesi Dr.art. S. Pelše (Latvija) un Poznaņas Adama Mickeviča Universitātes doktorante E. K. Jaroša (E. K. Jarosz, Polija). Semināra dalībniekiem būs iespēja apskatīt trīs lielformāta mākslinieka darbu reprodukcijas un grāmatas par Marku Rotko (1903-1970) un amerikāņu abstraktajiem ekspresionistiem no LNB un DMRMC bibliotēkas krājuma. Izstādītās Keitas Rotko-Prizelas kolekcijā esošo darbu reprodukcijas ir Marka Rotko daiļrades klasiskā un tumšā perioda paraugi, aptverot laika posmu no 1954.–1960.gadam.

Stella Pelše (dz. 1972) ir mākslas zinātniece un kritiķe, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta vadošā pētniece. Studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļā (1990–1996), mākslas doktora grāds par pētījumu "Latviešu mākslas teorijas vēsture: Mākslas definīcijas valdošo laikmeta ideju kontekstā (1900–1940)" (2004, publikācija 2007). Pētnieciskās intereses: mākslas teorija, vēsture un kritika, estētika, laikmetīgā māksla. Publicējusi zinātniskus rakstus žurnālos un rakstu krājumos, recenzijas un apskatus laikrakstā "Diena", žurnālā "Studija", katalogos u.c. izdevumos.

Seminārā Stella Pelše uzstāsies ar priekšlasījumu "Mākslinieka realitāte: Marka Rotko mākslas filozofijas aprises". Ja absolūtais vairums mākslas patērētāju pazīs Marka Rotko klasiskā perioda paplūdušo četrstūru kompozīcijas, speciālisti – arī agrīnos figurālos un sirreālistiskos darbus, tad Rotko teorētiskie uzskati parasti tiek reducēti tikai uz dažiem izteikumiem, kas pārceļo no vienas antoloģijas citā. Fakts, ka Rotko ir uzrakstījis grāmatu par mākslas filozofiju, joprojām varētu būt lokālajā kontekstā mazzināms – 20.gs. 40.gadu sākumā tapušā manuskripta lappuses paver publikācija The Artist’s Reality: Philosophies of Mark Rothko (ed. by Christopher Rothko, New Haven and London: Yale University Press, 2004). Kaut arī mākslinieka mantojumā atrastie teksti ir fragmentāri, to secības noteikšanu nācās uzņemties redaktoram un tie arī nesatur tiešas norādes uz paša Rotko darbu interpretāciju, grāmata ievērojami paplašina priekšstatus par gleznotāja izpratni mākslas vēstures un vērtību jomā, kā arī par erudīciju un argumentācijas prasmi, tostarp piedāvājot mūsdienu kontekstā pārsteidzoši aktuālas atziņas.

Evelīna Jaroša (Ewelina Jarosz) (dz.1984) ir mākslas doktorante Ādama Mickeviča Universitātē Poznaņā, Polijā. Viņa pēta īslaicīguma jēdzienu mākslas vēsturē un Marka Rotko, Bārneta Ņūmena un Kliforda Stilla mākslas darbus, uzstājas ar lekcijām Poznaņas Mākslas Universitātē un darbojas kā mākslas kritiķe un kuratore. Seminārā Evelīna Jaroša uzstāsies ar priekšlasījumu "Tāli ceļi uz nezināmām teritorijām", apskatot divus būtiskus notikumus, kas parāda Marka Rotko glezniecības valdzinājuma ģeogrāfisku fokusa nobīdi, un izraisot būtiskus jautājumus, kas skar rietumu mākslas vēsturisko kontekstu. Viens no tiem ir pirmā monogrāfiskā izstāde Centrāleiropā par Marku Rotko Varšavas Nacionālajā mākslas muzejā Polijā un otrs – Daugavpils Marka Rotko mākslas centra atklāšana Latvijā 2013.gada aprīlī par godu mākslinieka 110.jubilejai.

Ikviens interesents aicināts piedalīties un pieteikt dalību seminārā līdz piektdienai, 11.oktobrim, zvanot pa tālr. 29274845 vai rakstot ēpastu uz: ilze.egle@lnb.lv

Atbalsta Daugavpils pilsētas dome, Polijas vēstniecība Latvijā un SIA PRIKE.

 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Mākslas un mūzikas centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ilze.egle@lnb.lv
Tālr.: 29274845