Atklās izstādi "simts raksti tiem, kas meklē gaismu"

26/04/2017
Izdrukāt
Foto: Signe Vanadziņa
Foto: Signe Vanadziņa
Foto: Signe Vanadziņa
Foto: Signe Vanadziņa
Foto: Signe Vanadziņa
Foto: Signe Vanadziņa
1
2
3

Šī gada 2. maijā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā, ieskandinot Baltā galdauta svētkus, tiks atklāta mākslinieces Ritas Grendzes personālizstāde "simts raksti tiem, kas meklē gaismu". Tā īpašas mākslas instalācijas veidā atspoguļos kultūras mantojumu, ko R. Grendze guvusi, trimdas gados uzaugot Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV).

R. Grendzes vizuālā valoda ir bagāta. Savā konceptuālajā daiļradē viņa apvieno pēc blīvuma, izskata un dabas dažādus un savstarpēji atšķirīgus izejmateriālus – piemēram, metālu, papīru, audumu, un citus. Tiesa, mākslinieces darbos tie sadzīvo ļoti saderīgi un veido stabilas un patstāvīgas kompozīcijas, ietverot vienlaikus kā dziļi emocionālus un poētiskus, tā pragmatiskus vēstījumus.

Šajā izstādē, kas radīta Latvijā, Cēsīs, kā galvenais materiāls un avots izmantotas 100 latviešu grāmatas. Simboliski viena grāmata veltīta katram Latvijas valsts pastāvēšanas gadam. Pievēršoties arī tautiskiem simboliem un to nozīmei latviešu kultūrā, R. Grendzes mākslas instalācijā aktuāli būs latviskiem galdautiem raksturīgie dreļļu rakstu zīmējumi, kas sasaucas arī ar izstādes norises vietas – LNB – melnā marmora grīdas ornamentu. Māksliniece uzsver vizuālo saspēli starp drukāto tekstu, zīmētiem rakstiem un papīrā izgrieztiem logiem.

"Ja dreļļu rakstos ieskauto galdautu vai dvieļu krāsu palete atgādina Latvijas bērzu mežus, tad drukātie raksti norāda uz netaustāmo valodas un folkloras ietekmi savā estētikā. Es vēlos veicināt  sarunu starp pieredzēto un esošo, ar vislielāko cieņu pret tām paaudzēm, kas uzturējuši latvisko identitāti gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Ceru, ka šī izstāde stiprinās tiltu starp Latvijā un ārpus Latvijas dzīvojošiem latviešiem," stāsta R. Grendze.

Izstādi atbalsta Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonds, "Latviešu fonds", ASV vēstniecības Latvijā "Mazo grantu programma" un Pasaules latviešu mākslas centrs.

Izstāde apskatāma LNB 1. stāvā līdz 20. augustam bibliotēkas darba laikā. Ieeja bez maksas.

Rita Grendze ir studējusi tekstilmākslu, iegūstot bakalaura grādu Klīvlendas Mākslas institūtā (Cleveland Institute of Art, ASV) un maģistra grādu Krenbrukas Mākslas akadēmijā (Cranbrook Academy of Art, ASV). Viņa piedalās izstādēs kopš 1989. gada. 1994. gadā R. Grendze saņēmusi Fulbraita stipendiju Latvijā, lai turpinātu iesāktos pētījumus par latviešu ornamentiem, akcentējot tautiskus izšuvumus. Viņas darbi ir iekļauti gan privātkolekcijās, gan dažādu iestāžu kolekcijās (tostarp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja lietišķās mākslas nodaļas un ASV vēstniecības Latvijā "Art in Embassies" kolekcijās).

Plašāk par Ritu Grendzi: www.ritagrendze.com

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv