Atklās izstādi un grāmatu par Baltijas bēgļu gaitām Otrā pasaules kara laikā

09/10/2015
Izdrukāt
Lībiešu bēgļu ģimene Visbijā. Centrā mazmeita un vecmāte – Vallija un Katrīna Folmanes. Foto: Dāvids Holmerts
Lībiešu bēgļu ģimene Visbijā. Centrā mazmeita un vecmāte – Vallija un Katrīna Folmanes. Foto: Dāvids Holmerts
1

Šī gada 15. oktobrī plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 3. stāvā tika atklāta izstāde "Pāri Baltijas jūrai: 1944-1945". LNB Nozaru literatūras centra veidotā izstāde veltīta Zviedrijā nonākušo bēgļu, kā arī bēgļu laivu pārcēlāju piemiņai. Izstāde apskatāma LNB darba laikā līdz 5. janvārim. Ieeja bez maksas.

Šobrīd, kad tik daudz tiek diskutēts par pāri Vidusjūrai plūstošo bēgļu likteņiem, ir būtiski neaizmirst, ka 70 gadus tālā pagātnē arī aptuveni 200 000 Latvijas iedzīvotāju atstāja savas mājas un devās bēgļu gaitās. Tas notika Otrā pasaules kara beigu posmā, cilvēkiem baidoties no karadarbības, padomju režīma un 1940./41. gada terora atkārtošanās. Aptuveni 5 000 bēgļu nenonāca Vācijā un tās okupētajās teritorijās, bet riskēja doties pretējā virzienā – pāri Baltijas jūrai uz neitrālajai Zviedrijai piederošo Gotlandes salu. Braucienus bīstamus padarīja ne vien vācu varas iestāžu aizliegumi, krasta apsardze un jūras patruļas, bet arī bangojošā jūra, rudens vētras un abu karojošo pušu militāro spēku uzlidojumi un zemūdens uzbrukumi.

Izstādes emocionāli piesātinātāko daļu veido bēgļu un laivu pārcēlāju atmiņu audio ieraksti, kur tie atsauc atmiņā briesmu pilnos laivu braucienus un laipno sagaidīšanu Gotlandē; tāpat Dāvida Holmerta fotogrāfijas – unikālas sava laika liecības, kurās dokumentēts baltiešu bēgļu pieplūdums Gotlandes salā, viņu uzņemšana, izmitināšana, aprūpe, ēdināšana un ikdienas nodarbes. Fotogrāfijas ļauj saskatīt gan vietējo iedzīvotāju rūpes par atbraucējiem, gan neziņu par nākotni un pārdzīvojumu bēgļu acīs. Minētie materiāli papildināti ar bēgļu organizāciju izdotajiem laikrakstiem, kā arī bēgļu un laivu vadītāju piemiņas lietām. Interesentiem, kuri vēlēsies padziļināti iepazīt Baltijas Otrā pasaules kara bēgļu vēsturi, palīdzēs LNB Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā) izstādītā bibliotēkas grāmatu izlase, kā arī izstādes pavadošie pasākumi – zinātniskie priekšlasījumi un filmu seansi:

  • 22. oktobrī plkst. 18:00 AsiaRes lasītavā (M stāvs) notiks zinātniskie priekšlasījumiKārlis Kangeris (Latvijas Universitātes (LU) Latvijas Vēstures institūts) "Latvieši Lielvācijā — evakuācija un bēgšana (1944-1945)", Uldis Neiburgs (Latvijas Okupācijas muzejs) "Latviešu bēgļu laivu akcijas uz Zviedriju (1944-1945): organizācija, norise, rezultāti".
     
  • 5. novembris plkst. 18:00 Mazajā zālē (4. stāvs) notiks zinātniskie priekšlasījumi Baiba Bela (LU Sociālo zinātņu fakultāte) "Laivu bēgļu izceļošana no Kurzemes krasta 1944./45. gadā", Māra Zirnīte (LU Filozofijas un socioloģijas institūts) "Mutvārdu vēstures pētnieki Gotlandē", Maija Runcis (Sēderternas Universitāte, Stokholma) "Baltieši zviedru sabiedrībā. Vienprātība un pretstati".
     
  • 23. novembris plkst. 18:00 Ziedoņa zāle (1. stāvs) tiks demonstrēta Pētera Krilova dokumentālā filma "Uz spēles Latvija" (2014, 88'). Pirms filmas režisora komentāri.

Ieeja bez maksas.

Izstādes veidotāji izsaka pateicību Ellenai Holmertei, Latvijas Mutvārdu vēstures asociācijai "Dzīvesstāsts", muzejam un pētniecības centram "Latvieši pasaulē" par atļauju izmantot savus materiālus izstādes veidošanā.

 

Informāciju sagatavoja:
Maija Krūmiņa
Humanitāro un sociālo zinātņu lasītava
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 67806206
E-pasts: Maija.Krumina@lnb.lv