Brīvības pieminekļa atklāšanas runa un citas vēsturiskās liecības Nacionālās bibliotēkas kolekcijās

15/11/2013
IzdrukātNosūtīt
Rīga. Brīvības pieminekļa celtniecība, [193-]. Attēls no kolekcijas "Zudusī Latvija"
Rīga. Brīvības pieminekļa celtniecība, [193-]. Attēls no kolekcijas "Zudusī Latvija"
1

Sagaidot un atzīmējot Latvijas valsts 95.gadadienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina ieskatīties LNB digitālajās kolekcijās, lai aplūkotu vēsturiskās liecības par Latvijas valsts tapšanu un attīstību.

Viens no visvairāk izmantotajiem LNB digitālās bibliotēkas resursiem Periodika.lv www.periodika.lv ir iespēja ceļot Latvijas vēsturē ideoloģiski atšķirīgos posmos un viedokļos. Portālā atradīsiet aptuveni 1 000 dažādu nosaukumu laikrakstus un žurnālus, piemēram, Valdības Vēstnesi (1918-1939), Saeimas Stenogrammas (1920-1933), Latvijas Tautas Padomes sēdes (1918-1920) u.c.

LNB vēsturisko skaņu ierakstu digitālajā kolekcijā http://audio.lndb.lv ir iekļautas vairākas 20.gs. 30-to gadu radioreportāžas - Brīvības pieminekļa atklāšana 1935.gada 18.novembrī, Karaspēka parāde ar Valsts prezidenta uzrunu 1934.gada 18.novembrī, intervijas ar arhitektu Ernestu Štālbergu un tēlnieku Kārli Zāli Brīvības pieminekļa būvlaukumā, kā arī fragments no arhibīskapa Teodora Grīnberga sprediķa Doma baznīcā 1934.gada 18.novembrī. Šie ieraksti vienkopus atrodami sadaļā "Redaktora izvēle".

Minētās 30-to gadu radioreportāžas (kopā aptuveni 80 skaņuplates), kas ierakstītas īpašās alumīnija pamatnes "Draloston" firmas skaņuplatēs, Latvijas Kara muzejam nodeva kādreizējā skaņu ateljē "Da Capo" īpašnieka Kārļa Gulbja dēls Uldis Gulbis. LNB skaņu ierakstu kolekcija tiek papildināta ar Latvijas Kara muzeja atbalstu.

Turpmākajos mēnešos skaņu ierakstu kolekcija tiks papildināta ar citiem vēsturisko runu un notikumu ierakstiem, tostarp ar Kārļa Ulmaņa runa par budžetu 1935.gadā, Lietuvas un Igaunijas valsts svētku svinībām, ģenerāļu Krišjāņa Berķa, Krišjāņa Ļuļaka, Friča Virsaiša runām, Alberta Kvieša runu Jāņa Čakstes pieminekļa atklāšanā u.c.

Savukārt kolekcija "Zudusī Latvija" ietver Latvijas vēsturi fotoliecībās. Kolekcijā ir atrodams gan par valsts simbolu kļuvušais Brīvības piemineklis, gan Latvijas armijas vēsturi dokumentējoši fotoattēli.

Jaukus Valsts svētkus!