Diskusijkluba "Gūtenberga galaktika" sanāksme – Latīņu kaligrāfija pasaulē un Latvijā

12/11/2013
IzdrukātNosūtīt

Šā gada 14.novembrī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes lasītavā (Rīgā, Tērbatas ielā 75, 3.stāvā) diskusijklubs "Gūtenberga galaktika" aicina uz sanāksmi "Latīņu kaligrāfija pasaulē un Latvijā".

Ar priekšlasījumu par kaligrāfijas pētniecību, latīņu raksta burtveidoliem, kaligrāfijas vēsturi no pirmsākumiem līdz mūsdienām, kā arī Latvijas kaligrāfijas vēsturi, sanāksmē piedalīsies raksta mākslas speciālists Juris Sudniks.

Mēs – bibliotekāri – dzīvojam kaligrāfijas pasaulē: katra grāmata stāsta savu stāstu par burta, vārda un lappuses attiecību vienreizējo skaistumu. Rakstība, kopš cilvēces pirmsākumiem nemitīgi attīstoties, ir radījusi mākslu, ko dēvē par kaligrāfiju un kas ir cilvēka atmiņas pirmais un tuvākais palīgs. Vārds "kaligrāfija" cēlies no sengrieķu valodas vārdiem κάλλος – 'skaistums' un γράφω – 'rakstīt', līdz ar to καλλιγραφία ir māksla rakstīt skaidrā un skaistā rokrakstā. Grāmatzinātnieks Konstantīns Karulis (1915–1997) savā grāmatā "Latviešu grāmata gadsimtu gaitā" raksta par primitīvu tautu atcerēšanās paņēmienu nesenā pagātnē: "Peruāniešu gani sien mezglus auklās, lai neaizmirstu ganāmo lopu skaitu: viena aukla domāta vēršiem, otra govīm, trešā teļiem, bet mezglu skaits katrā auklā atbilst lopu skaitam". Seno inku valstī indiāņu mezglu raksts – kipu – kalpoja visdažādāko faktu un notikumu iemūžināšanai. Inku mezglu raksts tiek uzskatīts par vienu no kaligrāfijas priekštečiem, taču kaligrāfijas pilnveides ceļš sākas ar rakstu zīmēm.

Antīkajā laikmetā Eiropā tika radīti grieķu un latīņu valodas rakstības paraugi, tos kā antīkās mākslas paraugus raksturo harmonisks zīmju ritms un proporcionalitāte. Kaligrāfijas pētnieki uzsver, ka latīņu valodā tapušo kaligrāfijas paraugu pētniecība ir visnotaļ apgrūtināta. Latīņu raksta (tieši tāpat kā ēģiptiešu raksta) pamatā bijis papiruss, tomēr ēģiptiešu papiruss ir labāk saglabājies, jo Ēģiptē valda sausāks klimats. Turklāt ēģiptiešu papirusi tika uzglabāti relatīvi drošā vietā – valdnieku kapenēs, kas neskartas stāvējušas gadu tūkstošiem.

Pasākuma norises laikā būs apskatāma arī grāmatu izstāde par kaligrāfijas mākslu gan latviešu valodā, gan citās valodās, tai skaitā izdevumi latviešu valodā, kurus speciālisti uzskata par latviešu kaligrāfijas paraugiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Aina Štrāle
Bibliotēku konsultatīvā centra galvenā bibliotekāre
Latvijas Nacionālā bibliotēka
e-pasts: aina.strale@lnb.lv
Tālr. 67312807