Foto izstāde par latviešu koloniju Brazīlijā

08/03/2017
Izdrukāt
Paranas upē nomedīto sukuri čūsku (anakondu) ādas, kuras uz Vārpu atvedis mednieks Hermanis Redovičs. Kreisajā pusē stāv Hermaņa līgava Lija Ozola. Foto: Jānis Erdbergs
Paranas upē nomedīto sukuri čūsku (anakondu) ādas, kuras uz Vārpu atvedis mednieks Hermanis Redovičs. Kreisajā pusē stāv Hermaņa līgava Lija Ozola. Foto: Jānis Erdbergs
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5. stāvā līdz 23. aprīlim apskatāma vēsturiska fotogrāfiju izstāde "Vārpa. Latviešu kolonija Brazīlijā 20. gadsimta 20.–30. gadu fotogrāfijās". Izstādi sagatavojis muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē". Ieeja bez maksas.

Izstādi veido 19 fotogrāfijas, kuras atspoguļo latviešu kolonijas Vārpa pirmsākumu un latviešu baptistu izceļošanu uz Brazīliju. Šīs tēmas turpinājums gaidāms 12. aprīlī ar dokumentālās filmas "Vārpa – apsolītā zeme" pirmizrādi LNB Ziedoņa zālē plkst. 18.30. Dokumentālo filmu  veidojis muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" un "Studiju Centrums". Ieeja bez maksas.

Vārpa ir neliels ciems San Paulo štata iekšzemē Brazīlijā, kur joprojām dzīvo latviešu pēcnācēji un vecākā paaudze vēl prot runāt latviešu valodā. Koloniju nodibināja izceļotāji no Latvijas 1922. gada novembrī. Lielākā daļa no izceļotājiem bija baptisti, kurus vadīja pārliecība, ka visdrīzākajā laikā sagaidāma Kristus otrreizēja atnākšana. Pēc viņu domām, vislabāk no grēkiem varēja attīrīties Brazīlijas mūža mežā, tālu no civilizācijas vilinājumiem.

Foto izstāde un filma ataino dramatisko sākuma posmu Vārpas kolonijai, kur latviešu izceļotāji nonāca neapskaužamos apstākļos neskartajos mūža mežos. Karstais klimats, neierastais ēdiens, tīra dzeramā ūdens trūkums un smagais fiziskais darbs mūža mežā prasīja daudzas dzīvības.

Vairums ieceļotāju jau pirmajos gados samierinājās ar jaunajiem apstākļiem un sāka iekopt savas saimniecības. Trūcīgākie devās uz peļņā uz lielpilsētām vai kafijas plantācijām (fazendām). Daži simti ieceļotāju izlēma apvienoties kopībā, kuru nosauca par Palmu, kas balstījās kristiešu komūnu idejās, pilnībā atsakoties no privātīpašuma.

Muzejs "Latvieši pasaulē" uz Brazīliju devās 2009., 2011., un 2013. gadā, kad ekspedīcijās muzeja darbinieki tikās ar kolonijas pēdējiem aculieciniekiem un viņu pēctečiem. Ekspedīciju rezultātā muzeja krājums tika papildināts ar bagātīgu priekšmetu, fotogrāfiju un interviju klāstu par latviešu izceļošanu uz Brazīliju, izstāde un dokumentālā filma ir šo ekspedīciju darba rezultāts.

Izstādes atbalstītāji – LNB, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Brazīlijas latviešu draugu biedrība.

Dokumentālās filmas "Vārpa – apsolītā zeme" atbalstītāji – Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Liepājas domes Kultūras pārvalde, Valdis Bērziņš.

 

Papildu informācija:
Brigita Tamuža
Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē"
Tālr.: 29495357
www.lapamuzejs.lv