Gaismas pils projekta autoram Gunāram Birkertam – 90!

17/01/2015
Izdrukāt
Gunārs Birkerts
Gunārs Birkerts
1

Šodien, 17. janvārī, 90 gadu jubileju atzīmē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas – Gaismas pils – projekta autors, pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts!

G. Birkerts tiek uzskatīts par visu laiku ievērojamāko un panākumiem bagātāko latviešu arhitektu. Pasaules arhitektūrā viņš ir pazīstams ar izcilu gaismas lietojumu 19 paša projektētajās bibliotēkās, vairākās baznīcās, muzejos un citās būvēs Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV).

Gunārs Birkerts dzimis 1925. gada 17. janvārī Rīgā. Mācījies Rīgas 1. ģimnāzijā. 1943. gadā viņš aizbraucis no Latvijas un Studējis Štutgartes Tehniskajā augstskolā, bet 1949. gadā pārcēliess uz ASV. 1962. gadā dibinājis savu arhitektu biroju "Gunnar Birkerts and Associates".

Vēlākos gados G. Birkerts bijis arhitekts Federālo rezervju bankai Mineapolē. Pēc tam projektējis Stikla muzeju Korningā ("Corning Museum of Glass") un Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu izpētes ēku. Abas ēkas tika iekļautas 150 visu laiku labāko ASV uzcelto ēku sarakstā, ko 2007. gadā sastādīja Amerikas Arhitektu institūts.bTāpat Birkerts projektējis ASV vēstniecības ēku Venecuēlā, "Kemper Museum of Contemporary Art" Kanzassitijā.

1989. gadā G. Birkerts radīja pirmo Gaismas pils skici – ekspresīvu modernisma veidolu, kas sakņots nācijas bagātajās kultūras tradīcijās un turpmākajos gados attīstīts ar Modri Ģelzi (1929–2009) un citiem Latvijas arhitektiem un inženieriem.

Darba mūža laikā G. Birkerts saņēmis dažādus apbalvojumus – 1995. gadā viņš saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī ticis iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

Par arhitektu Gunāru Birkertu stāsta LNB direktors Andris Vilks:

"Mēs varam justies laimīgi, ka Gunārs Birkerts, sagaidot savu ļoti cienījamo vecumu, savu 90 gadu jubileju, ir sagaidījis arī šo bibliotēku. Un to jau viņš nekad nav slēpis – proti, ka no visiem projektiem, pie kuriem strādāts – vai tās būtu bibliotēkas vai citas ēkas – visīpašākā un vissvarīgākā loma tomēr ir Nacionālajai bibliotēkai. Šis pašlaik ir vienīgais G. Birkerta īstenotais projekts Latvijā!

Gan publiskos izteikumos, gan savstarpējās sarunās viņš ne reizi vien atklājis savus sapņus par kāda projekta īstenošanu arī Latvijā. Darba mūža laikā celtnes, ko Birkerts radījis galvenokārt Amerikas Savienotajās Valstīs vai citviet pasaulē, lielā mērā ir piesaistītas pie attiecīgo valstu kultūrām. Tomēr mēs jūtam, ka viņa saikne ar Latviju, šīs zemes kultūru – caur saviem vecākiem un radiem – ir ļoti konkrētā veidā turējusi viņu latviskajā kultūrtelpā un garīgumā. Tā kā G. Birkerts zināmā mērā bija izcilā somu arhitekta Ēro Sārinena skolnieks, Gunāram ļoti tuva un svarīga ir ziemeļnieciskā – Skandināvijas un Baltijas arhitektūras dimensija. Turklāt, kas būtiski – viņš, neskatoties uz dažādu arhitektūras stilu periodisku vai pastāvīgu popularitāti vai dominanci, vienmēr ir veidojis savu unikālo meistara rokrakstu un stilu. Un tas atspoguļojas arī Gaismas pilī – šī ir ēka ar ļoti suverēnu stilu, tā paliek redzes atmiņā.

Runājot par LNB projektu, mēs aizvien vairāk jūtam gan vietējās, starptautiskās sabiedrības apbrīnas reakciju. Līdz ar to, manuprāt, ir pilnībā attaisnojusies tādas klases arhitekta kā Gunārs Birkerts izvēle Gaismas pils projekta radīšanā un īstenošanā."

Latvijas Nacionālā bibliotēka vēl veselību, dzīvesprieku
un vēl daudz radošu ideju
Gunāram Birkertam dzimšanas dienā!