Skaties un klausies

Izdrukāt
J.E. Glika Bībeles tulkojuma izdevums "Ta Swehta Grahmata jeb Deewa Swehtais Wahrds". Rīga, 1689 [faktiski 1694].
J.E. Glika Bībeles tulkojuma izdevums "Ta Swehta Grahmata jeb Deewa Swehtais Wahrds". Rīga, 1689 [faktiski 1694].
1

PODKĀSTS "SARUNAS PAR GRĀMATĀM UN LASĪŠANU"

Kopš 2020. gada maija Latvijas Nacionālās bibliotēkas skaņu studijā notiek sarunas, kas no visdažādākajiem rakursiem turpina un izvērš ekspozīcijā "Grāmata Latvijā" iezīmētās tēmas. Sarunas publicētas LNB Spotify kanālā "Klausītava", kā arī LNB SoundCloud profilā.

07.10.2021.

Fotogrāfija un bērnu grāmata | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas vizuālās kultūras pētniece un fotogrāfijas vēsturniece Baiba Tetere, mākslas zinātniece un kuratore Irēna Bužinska un mākslinieks Krišs Salmanis.

23.09.2021.

Zviedrijas karaļa aizvestās grāmatas (saruna angļu val.) | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" un LNB izstādes "Atgriešanās. Senākā dzīvā grāmata latviešu valodā" kuratora Gustava Strengas saruna ar Upsalas Universitātes bibliotēkas direktoru Laršu Burmanu (Lars Burman).

17.09.2021.

Pavārgrāmatas un propaganda | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes vadošā pētniece Astra Spalvēna sarunājas ar vēsturnieku, LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku Kasparu Zelli un filozofu, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieku Tomu Ķenci.

24.08.2021.

Par bibliotēku, grāmatām un lasīšanu | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Kinoproducents un žurnālists Gints Grūbe sarājas ar bibliotēkas direktoru Andri Vilku.

19.08.2021.

Fotogrāfija un teksts | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Vizuālās kultūras pētniece un fotogrāfijas vēsturniece Baiba Tetere sarunājas ar mākslinieci un publicisti Ievu Raudsepu un fotogrāfu Aivaru Liepiņu, ilggadēju laikraksta "Diena" fotožurnālistu un vairāku autorprojektu autoru.

16.08.2021.

Fotogrāmatas | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Vizuālās kultūras pētniece un fotogrāfijas vēsturniece Baiba Tetere sarunājas ar laikmetīgās fotogrāfijas platformas un galerijas ISSP projektu vadītāju un kuratori, kā arī fotogrāfi Evitu Gozi un fotogrāfu un izdevniecības "Milda Books" līdzdibinātāju Georgu Avetisjanu.

30.07.2021.

Pavārgrāmatas un to autori | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LU Humanitāro zinātņu fakultātes vadošā pētniece Astra Spalvēna sarunājas ar šefpavāru Mārtiņu Sirmo un bloga "Našķoties" autori Zani Grēviņu.

18.05.2021.

No bēgļu paunām līdz pilniem grāmatplauktiem – grāmatniecība trimdā | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB korporatīvās komunikācijas vadītāja Anna Muhka sarunājas ar LNB pētnieku, Latvijas Universitātes profesoru, trimdas literatūras ekspertu Viesturu Zanderu un žurnālistu, tulku/tulkotāju Ojāru J. Rozīti.

15.03.2021.

Ēdiens literatūrā | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Latvijas Universitātes vadošā pētniece Astra Spalvēna sarunājas ar kolēģiem profesori Ievu Kalniņu un profesoru Ojāru Lāmu.

11.02.2021.

Saruna par lasīšanu pandēmijā un "Lasīšanas pandēmiju" | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB vadošais pētnieks un ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" kurators Gustavs Strenga sarunājas ar Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesori Ilvu Skulti.

22.01.2021.

Bērnu literatūra: viņpus laba un ļauna | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas bērnu literatūras entuziaste Dace Bargā, dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš un publiciste, mākslas kritiķe, arī rakstniece Santa Remere.

20.11.2020.

Lasīšana kā ekoloģija | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB pastāvīgās ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar biedrības "Zaļā brīvība" vadītāju Jāni Brizgu un Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas valdes locekli Arti Ērgli.

30.10.2020.

Padomju laika pagrīdes māksla un pašizdotās (t. s. samizdata) grāmatas | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga un kurators, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

09.10.2020.

Kā izlasīt grāmatu vitrīnā? | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

LNB projektu vadītāja Inga Surgunte sarunājas ar mākslinieci Aneti Krūmiņu un domnīcas "Creative Museum" vadītāju Inetu Zelču Sīmansoni.

18.09.2020.

Vai garīgums un kritiskā domāšana sader kopā? | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunājas LNB pētniece Anda Baklāne un kontemplācijas skolotājs Ilmārs Latkovskis.

03.09.2020.

Arhitektūras grāmatas | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Par grāmatas un arhitektūras attiecībām sarunājas LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga, arhitektūras žurnāliste Ieva Zībārte un vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs.

18.05.2020.

Senāk nelasīja sievietes, tagad nelasot vīrieši? Saruna par lasīšanu un lasītājām/lasītājiem | SPOTIFY / SOUNDCLOUD

Sarunā tiekas LNB vadošais pētnieks un ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" kurators vēsturnieks Gustavs Strenga un LNB digitālās pētniecības vadītāja literatūrkritiķe Anda Baklāne.

 

EKSPOZĪCIJAS "GRĀMATA LATVIJĀ" DIGITĀLĀ KOLEKCIJA

Ekspozīcijā "Grāmata Latvijā" skatāmi vairāk nekā 100 grāmatu oriģināli no viduslaikiem līdz mūsdienām. Tajā aplūkojams 13. gadsimta manuskripta fragments, pirmās latviešu valodā iespiestās grāmatas un pirmās 16. gadsimta nogalē Rīgā iespiestās grāmatas. Ekspozīcijas goda vietā ir Johana Ernsta Glika Bībeles tulkojuma izdevums – pirmais ievērojama apjoma (2 487 lapaspuses) tekstu kopums latviešu rakstu valodā. Tajā skatāms Rīgā 1781. gadā izdotais filozofa Imanuela Kanta slavenā darba "Tīrā prāta kritika" pasaules pirmizdevums. Ekspozīcijā aplūkojamas grāmatas, kas palīdzēja radīt un apliecināt Latvijas nāciju un valsti 20. gadsimta sākumā un izdevumi, kas kalpoja okupācijas režīmiem. Iespējams apskatīt lasītāju pašrocīgi pavairotas grāmatas.

Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" grāmatu kolekcijas daļa ar pilna apjoma grāmatu digitālajām kopijām pieejama arī Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā (http://gramatas.lndb.lv).