Hernhūtes trīssimtgades ekskursija izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem"

08/06/2022
Izdrukāt

15. jūnijā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" notiks Hernhūtes trīssimtgadei veltīta ekskursija izstādes satura autores Beatas Paškevicas vadībā. Dalība ekskursijā bez maksas, bet ar iepriekšēju pieteikšanos ŠEIT.

1722. gada 17. jūnijā emigrants no čehu brāļu draudzes namdaris Kristians Dāvids Saksijas Hūtberga pakājē cirta pirmo koku, lai uzsāktu Hernhūtes pilsētiņas celtniecību. Jau pēc dažiem gadiem no turienes hernhūtiešu kustība ar misionāru palīdzību izplatījās uz dažādām pasaules vietām, tostarp Vidzemi. Trīssimt gadus vēlāk ieeja LNB izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" ved gar īstu koku, no kura saknēm – pagātnes – stumbrs simboliskā veidā ietiecas tagadnē.

Izstādes veidotāja Beata Paškevica ekskursijas dalībniekiem iezīmēs Brāļu draudzes ceļu no Hernhūtes līdz Vidzemei, tās lielo nozīmi nacionālās pašapziņas veidošanā, izglītības līmeņa celšanā, kordziedāšanas tradīcijas attīstībā un citās jomās, kas Latvijas sabiedrību un kultūru ietekmē līdz pat mūsdienām.

Izstāde "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" ir viens no centrālajiem LNB cikla "Latviešu grāmatai 500" 2022. gada notikumiem. Tajā eksponēts unikāls materiāls – hernhūtiešu rokraksti no LNB krājuma. 2017. gadā tie ir iekļauti UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā.

Izstādes satura un tekstu autori ir LNB vadošie pētnieki Dr.phil. Beata Paškevica un Dr.philol. Pauls Daija. Dizainu veidojušas dizaineres Anete Krūmiņa un Madara Lesīte-Volmane.

Izstādi papildina pasākumu programma – lasījumi, akadēmiskas sarunas un ekskursijas izstādes veidotāju vadībā. Izstāde skatāma LNB 5. stāva izstāžu zālē līdz 2023. gada 30. jūlijam.

Izstāde tapusi Erasmus+ projekta "Kultūras mantojuma nākotne modernā Eiropā" ietvaros un Valsts pētījumu programmas "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai" projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" (Nr. VPP-IZM-2018/1-0022) ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda un SIA "Rīgas meži" atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja:
Maija Treile
Projekta vadītāja
Tālr.: 29631741
E-pasts: maija.treile@lnb.lv