Igaunijai svinīgi pasniegts albuma "Terra Mariana 1186-1888" faksimils

26/07/2013
IzdrukātNosūtīt
Igaunijai svinīgi pasniegts albuma "Terra Mariana 1186-1888" faksimils
Igaunijai svinīgi pasniegts albuma "Terra Mariana 1186-1888" faksimils
1

Šī gada 25.jūlijā Vīlandes folkmūzikas festivāla laikā Valsts prezidents Andris Bērziņš Igaunijas Valsts prezidentam Tomasam Hendrikam Ilvesam un simboliski igauņu tautai svinīgi pasniedza īpašu dāvanu – albuma "Terra Mariana 1186-1888" faksimilizdevumu.

Albuma oriģināls glabājas Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā (Biblioteca Apostolica Vaticana). Tas tika izgatavots tikai vienā eksemplārā un ir dāvināts 1888.gadā Pope Leo XIII priesterības piecdesmit gadu jubilejā. Albums vēsta par kristīgās ticības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā – kādreizējā Livonijā, ko mēdz saukt par Marijas vai Māras zemi jeb Marjamaa (Terra Mariana). Baltijas telpā šim albumam idejas, saturiskās koncepcijas un izpildes ziņā nav līdzvērtīgu eksemplāru. Tajā atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas pilīm, pilsdrupām, baznīcām, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem, zīmogiem, vēsturiskām personībām, kā arī seno sudraba un zelta monētu nospiedumi.

2007.gadā Latvijas Nacionālā bibliotēka un Vatikāna Apustuliskā bibliotēka, klātesot Latvijas ārlietu ministram Artim Pabrikam, parakstīja kopizdevuma līgumu, kas paredz albuma "Terra Mariana" izdošanu. Tas paredzēja 10 pilnīgu faksimilizdevuma un 1 000 samazināta izmēra faksimilizdevuma eksemplāru izdošanu. Tiem klāt paredzēts pievienot detalizētu zinātnisko komentāru krājumu.

2008. un 2009.gadā noritēja albuma 10 pilnīgā izmēra faksimila druka Itālijas izdevniecībā Franco Cosimo Panini Editore.S.p.a., kas var lepoties ar bagātu pieredzi faksimila izdevumu izdošanā. 2011.gadā albuma faksimila kopijas tika nogādātas Rīgā un glabājas Ārlietu ministrijā. 2013.gada novembrī tiks pabeigta 1 000 eksemplāru un zinātnisko komentāru izdevniecības darbi.

Ar LR Ministru Kabineta lēmumu viens pilnīgais albuma "Terra Mariana" faksimila izdevums ir uzdāvināts Igaunijas Republikai. Septembrī tas tiks eksponēts Nacionālās mākslas muzejā Kadriorg, izstādē "When an artist met Cleio. Historical Scenes from the 19th Century".

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Liniņa
Sabiedriskās attiecības
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: kristine.linina@lnb.lv
Tālr.: 67287459