Izdota grāmata "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās"

03/12/2013
IzdrukātNosūtīt
Grāmata "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās"
Grāmata "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās"
Grāmata "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās"
Grāmata "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās"
1
2

29.novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī, Latvijas valsts pasludināšanas 95.gadadienas ietvaros, notika grāmatas "1918.-1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās" atvēršana.

Grāmatas mērķis ir sniegt ieskatu par mūsu valsts vēstures faktiem un paplašināt mūsu zināšanas par mūsu valsti – Latviju! Grāmatā apkopoti sēžu protokoli, kas pirmo reizi publicēti visā pilnībā. Tāpat to papildina Pagaidu valdības valstsvīru biogrāfijas, aculiecinieku atmiņu fragmenti, fotogrāfijas un tā laika preses ziņas.

Atklājot pasākumu Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane uzsvēra, ka "Grāmatas ideja Valsts kancelejai radās, apzinoties nepieciešamību sabiedrībā stiprināt mūsu valstiskuma apziņu, kuras mazināšanos pēdējos gados nav bijis iespējams nepamanīt. Mums skaidri jāapzinās, tāpat kā to skaidri saprata mūsu priekšteči pirms 95 gadiem, ka Latvijas valsts ir tautas lielākā vērtība, jo tā ir priekšnoteikums jebkuru citu tautas mērķu sasniegšanai."

Savukārt grāmatas veidotāju darba grupas vadītāja, Valsts kancelejas pārstāve Līga Peinberga uzsvēra: "Mēs nesakām sava valsts, mēs sakām šī valsts. Tas, manuprāt, ir ļoti bīstami mums, jo par šo valsti neviens uz barikādēm nestāvēs, stāvēs par savu valsti, par mūsu valsti."

Grāmata veidota, balstoties galvenokārt uz nacionālo atmiņas institūciju – Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures mu­zeja, Latvijas Nacionālā arhīva un Latvijas Nacionālās bibliotēkas – glabāto unikālo vēsturisko mantojumu.

Izdevuma veidošanā izmantotas arī Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā pieejamās periodikas un grāmatu elektroniskās versijas. Pateicoties portālam "Zudusī Latvija" grāmatā dienasgaismu ieraudzījušas daudzas no aizmirstības paglābtas pagātnes liecības – fotogrāfijas un atklātnes no Letonikas un Baltijas centra Baltijas Centrālās bibliotēkas, Mūzikas un mākslas centra Mākslas lasītavas un Jolantas Āboltiņas personiskās kolekcijas. Publicētas arī fotogrāfijas no Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas fondiem. Daudzas no fotogrāfijām un atklātnēm publicētas pirmo reizi.

Viena no publicēto avotu grupām ir Sīkiespieddarbu nodaļas krājuma materiāli, kas izdevumā publicēti pirmo reizi.

Grāmata tapusi Valsts kancelejai sadarbībā ar VSIA "Latvijas Vēstnesis" un kopīgi ar Latvijas Kara muzeju (Barba Ekmane), Latvijas Nacionālo arhīvu (Dr.hist. Valda Pētersone), Latvijas Nacionālo bibliotēku (Linda Krūmiņa, Kristīne Zaļuma) un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju (Irina Zeibārte).