Izstāde "Gadsimta latviete" – veltījums diplomātei Ainai Nagobads-Ābolai

10/06/2021
Izdrukāt
Izstāde "Gadsimta latviete". Foto: LR Ārlietu ministrija
Izstāde "Gadsimta latviete". Foto: LR Ārlietu ministrija
1

Šī gada 9. jūnijā 101. jubileju nosvinēja diplomāte Aina Nagobads-Ābola. Izcilās Latvijas diplomātes dzimšanas dienai par godu Valsts prezidents Egils Levits, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un bijušais vēstnieks Rolands Lappuķe pieteica izstādi "Gadsimta latviete", kas apmeklētājiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs pieejama no 16. jūnija līdz 12. septembrim. Ieeja bez maksas.

Izstāde tapusi ar Ārlietu ministrijas Latvijas valsts simtgades publiskās diplomātijas programmas atbalstu, un to pēc Ārlietu ministrijas iniciatīvas rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka. Izstādes satura autors ir Ainas Nagobads-Ābolas vīra Guntara Ābola krustdēls, diplomāts Rolands Lappuķe. Izstādes dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca sadarbībā ar Oskaru Platokalnu un Didzi Breidaku. Izstāde bibliotēkas oranžērijā apmeklētājiem būs pieejama no 16. jūnija līdz septembra sākumam, kad tā aizceļos uz Parīzes piepilsētu Levezinē (Le Vésinet), kur bijusī diplomāte dzīvo jau vairāk nekā 50 gadu. Vēlāk tā būs apskatāma arī Latvijas patstāvīgajā pārstāvniecībā UNESCO Parīzē.

Izstāde "Gadsimta latviete" iepazīstina ar Ainas Nagobads-Ābolas dzīvesstāstu. Vizuālo materiālu izlase izstādei veidota no vairāku institūciju arhīviem, Ainas Nagobads-Ābolas privātā arhīva, kā arī līdzgaitnieku foto albumiem, kurās fiksēti ikdienas un vēsturiski nozīmīgi notikumi no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Izstādē būs apskatāmi vairāki Nagobads-Ābolas kundzes saņemtie valsts apbalvojumi, piemēram, Francijas Goda leģiona ordenis, Francijas Nacionālais Nopelnu ordenis un Portugāles Lielais nopelnu krusts. Apmeklētājiem būs iespēja aplūkot arī priekšmetus, kas saistīti ar Nagobads-Ābolas darba ikdienu, bet reizē ir simboliski un akcentē viņas pašapziņu un sievišķību. Par Ainas Nagobads-Ābolas un vīra Guntara Ābola dzīves vadmotīvu kļūst Spogulija un Aizspogulija – dzimtene un trimda – un spēja šķērsot spoguli abos virzienos. Motīvs risināts arī izstādes saturā un formā.

IZSTĀDES ATKLĀŠANAS FOTO

Izstāde apskatāma LNB DARBA LAIKĀ.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv