Izstāde "Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940"

27/11/2018
IzdrukātNosūtīt
Publicitātes foto
Publicitātes foto
1

Ar īpašu Patentu valdes (PV) grāmatas dāvinājumu Tautas grāmatu plauktam 29. novembrī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) M stāva galerijā atklās izstādi "Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940". Izstāde būs apskatāma līdz 28. decembrim. Ieeja bez maksas.

Ceturtdien LNB Tautas grāmatu plaukts tiks papildināts ar vēl vienu nozīmīgu veltījumu, grāmatu "Patentu valde un izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940", kuru bibliotēkai dāvinās PV direktors Sandris Laganovskis.

Pirmo reizi simts gados ir apzināta rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmas attīstības vēsture, kā arī apkopoti dati par vēsturisko izgudrojumu patentiem. PV grāmatas pirmajā daļā ir aplūkota Latvijas rūpnieciskā īpašuma attīstības vēsture valsts pirmajos pastāvēšanas gados, kura tapa Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta zinātniskās asistentes Aigas Bērziņas apjomīgā pētījuma rezultātā. Grāmatā ir publicēts arī patentu rādītājs "Latvijas patenti 1922–1940", kurā pirmo reizi ir apkopoti dati par minētajā laika periodā izdotajiem patentiem. Lai īstenotu vēsturisko patentu dokumentu apzināšanu izdevuma vajadzībām, veikta apjomīga izgudrojumu izpēte vairāku gadu garumā.

"Šis izdevums tapa īpašā laikā – jau pirms vairākiem gadiem, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, Patentu valde izvirzīja mērķi apzināt un apkopot vienotajā izdevumā informāciju par rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmas un izgudrotājdarbības attīstību valsts pirmajos pastāvēšanas gados, tādējādi darot zināmu plašākai Latvijas sabiedrībai pirmo patentēto izgudrojumu pieteicēju vārdus. Izdevums dod pamatu vēstures izzināšanai, kā arī kalpo par nozīmīgu novadpētniecības materiālu. Iesākto pētniecisko darbu paredzēts turpināt, lai apzinātu arī citus vēsturiskos laika posmus un rūpnieciskā īpašuma tiesību objektus," norāda S. Laganovskis.

Līdz gada beigām M stāva galerijā PV veidotajā attēlu izstādē varēs apskatīt 20 vēsturiskus izgudrojumus – no vienkāršiem atradumiem ar praktisku nozīmi līdz tehniskiem risinājumiem un izgudrojumiem mašīnbūvē, elektrotehnikā, zemkopībā un aviācijā – Latvijā divu desmitgažu laikā kopumā tika piešķirti 2944 patenti. Attēlu izstādei izraudzīti tādi izgudrojumi, kā, piemēram, Valtera Capa "Fotogrāfisks aparāts", Johana Jansona izgudrotā "Vēja turbīna", Edgara Georga Everta "Glābšanas laiva zemūdenēm", Aleksanda Zariņa izgudrotais "Lidaparāts-ornitopters" un vairāki citi.

Sākot ar 2019. gadu, PV Ceļojošā izstāde "Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940" būs apskatāma arī Latvijas augstskolās, zinātniskajās institūcijās, kā arī citur.

 

Informāciju sagatavoja:
Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv