Izstāde "Ķīniešu Jaunais gads attēlos"

28/01/2019
IzdrukātNosūtīt
Publicitātes attēls
Publicitātes attēls
1

No 2019. gada 28. janvāra līdz 10. martam Latvijas Nacionālās bibliotēkas Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) bibliotēkas lasītavā (M stāvā) skatāma izstāde "Ķīniešu Jaunais gads attēlos". Ieeja bez maksas.

Mūsdienās Ķīnā dzīve rit pēc Gregora kalendāra, tomēr paralēli tam pastāv vēl viens – ķīniešu lunārais kalendārs. Tas nosaka tradicionālo svētku svinēšanas laiku, no kuriem svarīgākais ir ķīniešu Jaunais gads jeb Pavasara svētki (春节 Čuņdzje).

2019. gadā svinības sākas līdz ar jaunu mēnesi pirmajā Jaunā gada dienā 5. februārī un ilgst līdz pilnmēnesim 19. februārī, noslēdzoties ar Lukturīšu svētkiem (元宵节 Juaņsjaodzje).

Ar ķīniešu Jauno gadu saistās daudzas tradīcijas un viena no tām ir māju rotāšana ar Jaungada attēliem (年画 nieņhua). Šī tradīcija sakņojas pagātnē, kad pie ieejas mājoklī cilvēki stiprināja durvju sargu attēlojumus, lai aizsargātu iemītniekus no ļauniem gariem.

Vēlāk sižetu loks paplašinājās. Jaungada attēlos sāka parādīties dievības, daoistu nemirstīgie, folkloras sižeti, bērni, ziedi un augļi, putni un dzīvnieki. Pakāpeniski Jaungada attēli kļuva par laimes novēlēšanas zīmi, tie izplatījās pa visu Ķīnu un ar laiku katrā vietā izveidojās savs īpatnējais Jaungada attēlu stils.

Izstādi veido 22 Jaungada attēli, kurus projekta "Šanhajas logs" ietvaros Latvijas Nacionālai bibliotēkai uzdāvināja Šanhajas bibliotēka. Visi darbi nāk no Šanhajas darbnīcām. Tie satur svinīgus sižetus un labus novēlējumus Jaunajā gadā.

Izstāde apskatāma lasītavas DARBA LAIKĀ.

 

Papildu informācija:
Ekaterina Pavlova
Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ekaterina.pavlova@lnb.lv

No 16. augusta plkst. 20.00 līdz 19. augusta plkst. 8.00 sakarā datorsistēmu un inženiertehnisko sistēmu pārbaudi nebūs pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas e-pakalpojumi (to skaitā digitālās kolekcijas, datubāzes, Nacionālā enciklopēdija, Kultūras kanons). Atvainojamies par neērtībām!