Izstāde "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos"

10/04/2019
Izdrukāt
LNB lasītava Jēkaba ielā 6/8 (1969). Attēls no LNB krājuma
LNB lasītava Jēkaba ielā 6/8 (1969). Attēls no LNB krājuma
1

Kopš dibināšanas 1919. gadā līdz pat 2014. gadam, kad notika pārcelšanās uz Gunāra Birkerta projektēto jaunbūvi, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai nebija bijis sava nama. Tā būvniecību plānoja jau no 1928. gada, taču gandrīz simts gadus nācās pielāgoties visdažādākajai vēsturiskajai arhitektūrai – reprezentatīviem banku namiem, dzīvojamajām ēkām, fabrikām, pagrabiem – kopā 38 bibliotēkas darbam nepiemērotās adresēs. No vienas vietas uz citu pārcēlās cilvēki, bet vēl vairāk pārcilāts un pārvietots tika krājums.

Pielāgošanās vēsturiskajām ēkām raksturīga visam 20. gadsimtam. Kad Mežaparka apkaimi gadsimta sākumā pieslēdza Rīgas elektrotīklam, kļuva nevajadzīga vietējā spēkstacija un to pārbūvēja par dievnamu. Pēc agrārās reformas 1920. gados Latvijas muižu kungu mājās atvēra skolas, pēc Otrā pasaules kara pieejama jaunām funkcijām kļuva industriālā arhitektūra. Vispostošākais tomēr izrādījies tieši jaunais laiks, jo tūkstošiem vēsturisko ēku ir tukšas. Rīgā strauji aug pamesto namu skaits – 2019. gada pirmajā ceturksnī pilsētas graustu sarakstā bija 1290 ieraksti. 616 būves šajā sarakstā klasificētas kā vidi degradējoši objekti.

Izstāde iepazīstina ar piecām vēsturiskajām ēkām, no kurām bibliotēkas krājums un funkcijas tika pārceltas uz ilgi gaidīto jaunbūvi Pārdaugavā. Ēkas Krišjāņa Barona ielā 14 un 3, Anglikāņu ielā 5, Jēkaba ielā 6/8 un Tērbatas ielā 75 ir arhitektoniski īpašas, taču tajās nebija iespējams kontrolēt gaismas, temperatūras un mitruma ietekmi uz krājumu. Telpās būvēja pārsegumus un starpsienas, izkārtoja plauktus un kartotēku skapjus. Ēku un funkciju attiecības nebija vienkāršas, jo no pārslodzes un pārapdzīvotības cieta arī arhitektūra.

09.04.2019.-15.01.2020.
Vieta: Izstāžu zāle I, 1. stāvs
Ieeja bez maksas.

Izstāde atvērta LNB DARBA LAIKĀ 1. stāva izstāžu zālē. Izstāde var nebūt īslaicīgi pieejama bibliotēkas un partneru sarīkojumu, lekciju un semināru laikā. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām un aicinām apmeklēt citas izstādes LNB pavasara un vasaras piedāvājumā.

Kuratore un teksta autore:
Ieva Zībārte

LNB vēstures pētniece un teksta autore:
Kristīne Zaļuma

Projekta vadītāja:
Kristiāna Kirša

Grafikas dizainere:
Anete Krūmiņa

Izstādes iekārtotāji:
Ainārs Egle, Jevgenijs Sisojevs