Kā lietot LNB katalogu

Izdrukāt

LNB katalogs ir Valsts nozīmes zinātnisko bibliotēku kopkataloga sastāvdaļa, kas informē par LNB krājuma pieejamību. Tajā bez jaunākajiem izdevumiem atspoguļots:

  • viss monogrāfisko izdevumu krājums latviešu valodā neatkarīgi no izdošanas gada, izņemot atsevišķus izdevumus, kas atbilst sīkdarba/attēlizdevuma pazīmēm un seniespiedumu grāmatas ar izdošanas gadu līdz 1850. gadam; šie izdevumi jāmeklē LNB atsevišķajās datubāzēs (Sīkiespieddarbu datubāze un Retumu datubāze);
  • lasītavu brīvpieejas krājums;
  • pilnībā viss karšu krājums.

LNB katalogā pagaidām vēl nav pieejama visa informācija par bibliotēkas krājumu svešvalodās. Bibliotēka intensīvi strādā ar šo krājuma daļu, veicot rekataloģizāciju. Lietotājiem tiek piedāvāts izmantot skenētos kartīšu katalogus svešvalodās, kuros ar tīmekļa lietojumprogrammas palīdzību iespējams pārlūkot un meklēt kataloga informāciju. LNB katalogs regulāri tiek papildināts ar biežāk pieprasīto agrākajos gados saņemto izdevumu aprakstiem svešvalodās.

1. Atveriet LNB katalogu. Variet izvēlēties arī konkrētas kataloga daļas:

 
2.
Izvēlieties meklēšanas atlases kritērijus izvēlnē "Meklēt pēc" (nosaukuma, vārda nosaukumā, autora utt.) un ierakstiet meklēšanas vārdu vai frāzi laukā "Ierakstiet vārdu vai frāzi". Nospiediet pogu "Meklēt".

Sīkāki paskaidrojumi par meklēšanas iespējām pieejami zem meklēšanas formas vai arī kataloga palīdzības sadaļā.

 
3. Ja LNB krājumā būs izdevums(-i), kas atbilst jūsu meklēšanas kritērijiem, atvērsies saraksts ar atbilstošajiem rezultātiem.

Ailē "Filiāles" redzēsiet sarakstu ar bibliotēkām un to nodaļām, kurās konkrētais izdevums ir pieejams.

Izmantotie saīsinājumi:
LNB – Latvijas Nacionālā bibliotēka
JAB – Latvijas Jūras akadēmijas bibliotēka

JVLMA – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas bibliotēka
LKA – Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēka
LLU – Latvijas Lauksaimniecības universitātes Fundamentālā bibliotēka

LUB – Latvijas Universitātes bibliotēka
RSU – Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēka
RTU – Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskā bibliotēka


 

 
4.
Klikšķinot uz kādas no LNB nodaļām (piemēram, LNB:Grāmatu krātuve, LNB:Bērnu literatūras centrs) atveras izdevuma eksemplāru saraksts, kur iespējams tos pasūtīt.

Izdevumiem, kurus pasūta, aizpildot pieprasījumu bibliotēkā uz vietas, obligāti jānorāda šifrs (izdevuma atrašanās norāde).


 

 
5.
Lai uzzinātu LNB nodaļas atrašanās vietu, kurā ir pieejama Jūs interesējošais izdevums, jāuzklikšķina uz kārtas skaitļa, kas redzams ieraksta sākumā.

 
 
6.
Pēc saites noklikšķināšanas atvērsies izdevuma pilnais ieraksts. Nodaļas kontaktinformācija redzama uzklikšķinot uz informācijas ikonas aiz izvēlētās bibliotēkas un tās nodaļas nosaukuma.

 
KĀ PASŪTĪT/REZERVĒT GRĀMATAS UN CITUS IZDEVUMUS INTERNETĀ

Jautājumiem: konsultants@lnb.lv