Klinšu raksti un Virtakas iezis Gaismas pilī

17/09/2014
Izdrukāt

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mezonīna stāva vestibilā, kur 2015. gada otrajā pusē tiks izvietota Virtakas ieža kopija ar senajām senču rakstu zīmēm, šobrīd iespējams apskatīt LNB un LNB Atbalsta biedrības atklāto videoprojekciju "Klinšu raksti. Virtaka". Tā vēsta par Virtakas iezi Braslas upes krastos un dokumentāliem materiāliem no tā atklāšanas ekspedīcijām.

Gaismas pils būs Bibliotēka, Dainu skapja mājvieta, zinātnes, komunikāciju un kultūras centrs. Kā Latvijas kultūras mantojuma glabātāja, tā izcels arī vēl sabiedrībā maz iepazīto Virtakas ieža atklājumu. Virtakas iezis Braslas krastā Straupes apkaimē ir izcila Latvijas zīmju klints ar vairāk kā 400 zīmēm. Šīm zīmēm ir liela kultūrvēsturiska vērtība. Tas mudinājis Nacionālo bibliotēku jaunās ēkas interjerā iekļaut Virtakas ieža kopiju.

Zīmju iegrebumus Virtakas iezī 1986. gadā atklāja pētnieks Guntis Eniņš. Tam sekoja virkne citu atklājumu Latvijā. Līdz šim Vidzemē un Kurzemē atrastas apmēram 50 zīmju klintis. Tajās ieskrāpētas vairāk kā 3000 zīmes. Nav zināms, ko šie raksti nozīmē, taču zinātnieki uzskata, ka tie saistāmi ar mūsdienās zudušām tradīcijām, rituāliem, tautas medicīnu un maģiju.

Videoprojekciju "Klinšu raksti. Virtaka" veidojis Zigurds Vidiņš un "Studija 2". Materiāls tapis ar Latvijas Valsts mežu atbalstu. Ieža izpētē un kopijas izveidē iesaistījies arī Virtakas klints tuvējo māju saimnieks Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

 

Informāciju sagatavoja:
Sanita Kitajeva
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība
Tālr.: 29355624
E-pasts: sanita@gaisma.lv