Latvija piedalās starptautiskā grāmatu lasīšanas veicināšanas akcijā "Pieķerts lasot"

19/06/2013
IzdrukātNosūtīt
LR Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende. Foto: Jānis Saliņš
LR Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende. Foto: Jānis Saliņš
1

Eiropas Parlamentā, Briselē, 2013. gada 18. jūnijā tika atklāta Eiropas Izdevēju federācijas izstāde "Pieķerts lasot", kas organizēta lasīšanas veicināšanas kampaņas ietvaros. Atsaucoties akcijas aicinājumam, kampaņā piedalās vairāk nekā 160 Eiropas personības, tostarp Eiropas Savienības (ES) institūciju vadītāji, kultūras ministri, viņu vidū ir arī Latvijas kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, kuras fotogrāfija un vēstījums par grāmatu lasīšanas nozīmi ir pieejama gan izstādē, gan akcijas mājaslapā, gan speciāli izdotajā grāmatā, kas veltīta šim notikumam.

Ar savu līdzdalību starptautiskajā akcijā kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende stāsta ne tikai par lasīšanas paradumiem, bet arī popularizē Latviju, Rīgu kā 2014. gada kultūras galvaspilsētu, iepazīstina ar topošo Latvijas Nacionālo bibliotēku, kā arī ar Latvijas dižgariem - Raini un Imantu Ziedoni. Kultūras ministre ir "pieķerta" bibliotēkas ēkas fonā lasot dzejnieka un publicista Imanta Ziedoņa grāmatu "Mūžības temperaments: studijas par Raini". Akcijas veidotājiem kultūras ministre vēsta: "Lasīšana ir viena no manām mīļākajām nodarbēm – tai veltu gandrīz visu brīvo laiku, lai izglītotos, iedvesmotos, gūtu pozitīvu lādiņu ikdienas darbam. Imants Ziedonis ir ne tikai man tuvākais latviešu dzejnieks, bet arī viena no manām dzīves autoritātēm un izcilības mērauklām, latviskās dzīvesziņas paudējiem un uzturētājiem." Ministre atzīmē, ka izcilā dzejnieka un publicista vārdā ir nosaukta arī topošās bibliotēkas koncertu un konferenču zāle.

Akcijas mājaslapā (http://www.getcaughtreading.eu/) ir ievietotas kampaņas dalībnieku fotogrāfijas un ir iespēja izlasīt viņu teikto par lasītprieku un savu mīļāko grāmatu. Viņu vidū ir Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu, Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs, Eiropas Padomes prezidents Hermans Van Rompejs, daudzu ES valstu kultūras ministri un citas personības.

Izstāde "Pieķerts lasot" svinīgi tika atklāta 18. jūnijā Eiropas Parlamenta ēkā, klātesot Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētājai Dorisai Pakai, Eiropas Izdevēju federācijas priekšsēdētājam Pjotram Marcišukam un Eiropas Parlamenta loceklim Ludži Berlingueram, kā arī Beļģijas kultūras, audiovizuālās nozares, veselības un vienlīdzīgu iespēju ministrei Fadilai Lānanai.

Kampaņas "Pieķerts lasot" galvenie mērķi ir veicināt grāmatu lasīšanu Eiropā, palielināt lasīšanas nozīmi, atgādinot, ka lasīšana sniedz gan patiesu prieku, gan paplašina redzesloku. Eiropas Izdevēju federācijas prezidents Pjotrs Marcišuks uzsver, ka "nedrīkstam aizmirst to, kas ir patiesi nozīmīgi. Lasīšana ir svarīga gan izglītībai, gan darbam, gan atpūtai."

Šo grāmatu lasīšanas kampaņu kopš 2005. gadā veiksmīgi organizē Eiropas Izdevēju federācija, kas ir neatkarīga un nekomerciāla 28 grāmatizdevēju asociāciju apvienība.

 

Informāciju sagatavoja:
Lolita Rūsiņa
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste