Latvijas Nacionālā bibliotēka atklās konferenci "Pasaule bilžu grāmatā"

31/03/2014
IzdrukātNosūtīt
Konference "Pasaule bilžu grāmatā"
Konference "Pasaule bilžu grāmatā"
1

Trešdien, 2.aprīlī plkst. 11:00 Rīgā, viesnīcā "Radisson Blu Daugava" Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas organizētā konference "Pasaule bilžu grāmatā", kas ir būtiska daļa no pirmās Rīgas bilžu grāmatu kvadriennāles "Attēlu stāsts". Bērnu literatūrai un grāmatu mākslai veltītā konference apvienos Baltijas jūras reģiona valstis, pulcējot Rīgā vizuālās kultūras speciālistus un grāmatu māksliniekus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Vācijas, Krievijas, Šveices, Beļģijas un Dānijas.

2.aprīlis ir slavenā dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena dzimšanas diena, un pēc Starptautiskās bērnu un jauniešu grāmatu valdes (IBBY) aicinājuma to atzīmē visā pasaulē kā Starptautisko bērnu grāmatu dienu.

Konferenci ar priekšlasījumiem par ilustratora un grāmatu autora darbu atklās divas izcilas mākslinieces – Astridas Lindgrēnes memoriālās balvas laureāte, vairāk nekā 35 grāmatu autore Kitija Krauzere (Kitty Crowther, Beļģija), kā arī Juta Bauere (Jutta Bauer, Vācija), kura par ieguldījumu bērnu un jauniešu literatūrā saņēmusi H. K. Andersena balvu. Konferenci turpinās Latvijas Universitātes (LU) docente Austra Avotiņa, iepazīstinot ar pētījumu "Latvija bērnu grāmatu ilustrācijās", tulkotājs, rakstnieks un literārās aģentūras "books&rights" vadītājs Mladens Jandrliks (Mladen Jandrlic, Šveice), kurš stāstīs par vizuālo lasītprasmi, bet Veclāras Fantāzijas bibliotēkas pārstāve Betina Tvirsnika (Bettina Twirsnick, Vācija) prezentēs projektu “ViVaVostok”, kas vāciski runājošo valstīs izplata Centrālās un Austrumeiropas bērnu un jauniešu literatūru.

Konferences otrajā daļā visiem interesentiem būs unikāla iespēja piedalīties K. Krauzeres, J. Baueres un M. Jandrlika meistarklasēs. Minētajiem meistarklašu vadītājiem pievienosies arī LU profesore Ilze Stikāne, vēstot par Latvijas bērnu grāmatu ražu 2013.gadā, kā arī Gisela Kalova (Gizela Kalow, Vācija), kura dalīsies pieredzē par ilustratora darbu muzejpedagoģijas jomā.

 

Konferences programma

2014.gada 2.aprīlī viesnīcā "Radisson Blu Daugava", zālē "Lielupe", Kuģu ielā 24, Rīgā

10:00-11:00 Reģistrācija

11:00-11:20 Atklāšana

11:20-12:00 Kitijas Krauzeres grāmatas, darbi un zīmējumi
Kitija Krauzere (Kitty Crowther, māksliniece, Beļģija)

12:00-12:40 Par savu ilustratores darbu
Juta Bauere (Jutta Bauer, māksliniece, Vācija)

12:40-13:20 Latvija bērnu grāmatu ilustrācijās
Austra Avotiņa (Latvijas Universitāte)

13:20-14:10 Vizuālā lasītprasme
Mladens Jandrliks (Mladen Jandrlic, "Books and rights", Šveice)  

14:00-14:30 Projekts "ViVaVostok"
Betina Tvirsnika (Bettina Twirsnick, Veclāras Fantāzijas bibliotēka, Vācija)

14:30-15:30 Pusdienu pārtraukums
 

Plenārsesijas un darbnīcas

15:30-16:30 Latviešu bērnu grāmatu raža 2013
Ilze Stikāne (Latvijas Universitāte)

15:30-16:30 1.darbnīca. Illustrators muzejā?
Gizela Kalova, Vācija

15:30-16:30 2.darbnīca. Mana daiļrades metode
Kitija Krauzere, Beļģija

15:30-16:30 3.darbnīca. Mana daiļrades metode
Juta Bauere, Vācija

15:30-16:30 4.darbnīca. Attēlu stāsts
Mladens Jandrliks, Šveice

Līdztekus konferencei kvadriennāles ietvaros norisinājās arī starptautisks konkurss, kurā mākslinieki tika aicināti iesniegt satura un dizaina koncepcijas pieteikumus līdz šim nepublicētām grāmatām. Konkursa žūrija atlasījusi 45 mākslinieku (tostarp 20 latviešu autoru) darbus, kuri cīnīsies par galveno balvu – grāmatas izdošanas iespēju Baltijas jūras reģiona valstīs.

Kvadriennāles laureātu paziņošana, izstādes kataloga prezentācija plkst. 18:00-20:00 viesnīcā "Radisson Blu Daugava", 2.stāva vestibilā "Lielupe".

Projektu organizē: Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar "Rīga 2014" un Latvijas Republikas Kultūras ministriju

Projekta mecenāts: "Jelgavas tipogrāfija"

Projektu atbalsta: Gētes instititūts Rīgā, "Arctic Paper", Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācija, "Laima", izdevniecība un veikals "Upe", "Dzintars", SIA "Klippan Saule", "Cherry Picking", IBBY – Starptautiskā Bērnu un jauniešu grāmatu valde.

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja
Tālr.: +371 29492456
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv