Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi "Literatūrai un Mākslai 70. Škapara laiks"

05/02/2015
IzdrukātNosūtīt
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi "Literatūrai un Mākslai 70. Škapara laiks"
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi "Literatūrai un Mākslai 70. Škapara laiks"
1

Trešdien, 11. februārī, plkst. 18:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 3. stāvā notiks izstādes "Literatūrai un Mākslai 70. Škapara laiks" atklāšana. Pēc tam plkst. 18:30 LNB korē (11. stāvā) norisināsies publicista un sabiedriskā darbinieka Jāņa Škapara grāmatas "Barjerskrējiens II" atvēršanas svētki.

Laikraksts "Literatūra un Māksla" (1945–1994) ieņēma īpašu vietu Latvijas domāšanas telpā. 20. gs. 80. gadu plašajās diskusijās par mūsdienu cilvēku, dabu, Dziesmusvētkiem un citiem sabiedrībai aktuāliem tematiem izdevums iesaistīja tā laika Latvijas spilgtākos domātājus – rakstniekus, māksliniekus, filozofus, zinātniekus. "Literatūras un Mākslas" iespaidīgā 80 000 lielā tirāža liecināja par laikraksta ietekmi un nozīmi sabiedrībā.

Izstāde "Literatūrai un Mākslai 70. Škapara laiks" veltīta laikraksta "Literatūra un Māksla" 70. gadskārtai un vienam no tā aktīvākajiem redaktoriem, lielo diskusiju un publicistiskā asuma rosinātājam – Jānim Škaparam (redaktora amatā no 1969. līdz 1985. gadam). Tieši viņa pārliecība, ka laikraksta uzdevums ir vērtēt laikmetu, ne vien publicēt mākslu, kritiku, prozu un dzeju, noteica izdevuma "seju" 80. gados. Ekspozīcijā izmantotas J. Škapara tā laika dienasgrāmatas un apceres, kas publicētas paša autora grāmatā "Barjerskrējiens II". Tās dod nepastarpinātu un godīgu ieskatu redaktora ikdienas uzvarās un sakāvēs, konfrontācijā un kompromisos ar padomju varu un cenzūru.

Izstādes veidotāji: Sarmīte Ēlerte, Kristiāna Kirša, māksliniece Anete Krūmiņa.
Fotoizstādes autors: Gunārs Janaitis.
Projekta vadītāja: Marta Dziļuma.
Izstāde tapusi kopdarbā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Ekspozīcija būs skatāma līdz šī gada jūlijam. Ieeja bez maksas.

Veidojot tematisku un saturisku sasaisti ar izstādi, plkst. 18:30 LNB korē notiks J. Škapara grāmatas "Barjerskrējiens II" atvēršana (izdevniecība "Zelta grauds", Rīga 2015).

Sarmīte Ēlerte: "Dienasgrāmatas un apceres grāmatā "Barjerskrējiens II" ir nekoriģēts un godīgs iekšskats "Literatūras un Mākslas" redaktora 80. gadu ikdienā, konfrontācijā un kompromisos ar varu un cenzūru. 80. gados kultūras laikraksts "Literatūra un Māksla" kļuva par svarīgu Latvijas garīgo centru – inteliģences pašapzināšanās platformu, trešās Atmodas kristalizētāju. J. Škapara atmiņu piezīmes un apceres ir aizraujošas un nepastarpinātas liecinieces laikam, no kura mēs nākam."

J. Škapara grāmatā "Barjerskrējiens II" "darbojas un sarunājas" Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis, Džemma Skulme, Gunārs Priede, Regīna Ezera, Pēteris Pētersons, Pauls Putniņš, Jānis Peters un daudzi citi.

Ieeja grāmatas atvēršanas svētku pasākumā tikai ar ielūgumiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv