Mariannas Karlocai seno rotaļlietu kolekcijas izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

05/10/2016
Izdrukāt
Mariannas Karlocai seno rotaļlietu kolekcijas izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
Mariannas Karlocai seno rotaļlietu kolekcijas izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
1

Sestdien, 8. oktobrī, plkst. 13.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 7. stāvā notiks ungāru kolekcionāres Mariannas Karlocai (Mariann Karlócai) seno rotaļlietu izstādes atklāšana. Pasākums norit LNB Bērnu literatūras centra programmas "Ģimeņu sestdiena" ietvaros un ir šī gada Ungārijas dienu Latvijā saistīta daļa. Izstāde aplūkojama līdz 2017. gada 8. janvārim. Ieeja bez maksas.

Šī rotaļlietu ekspozīcija īpaši veidota LNB, un ārpus Ungārijas tiek rādīta pirmo reizi.

Izstādes atklāšanā ar stāstu par izstādes ideju dalīsies Ungārijas vēstniece Latvijā Adriena Millere (Adrien Müller). Par savu kolekciju stāstīs Marianna Karlocai. Bērniem būs iespēja piedalīties vairākās darbnīcās: kopā ar Mariannu Karlocai iepazīt origami pasauli, videomateriālā vērot mehāniskās rotaļlietas kustībā un apskatīt tās izstādē, rotaļāties ar koka klucīšiem un izmēģināt citas spēles. 

Rotaļlietu kolekcija ar vairāk nekā 5 000 eksponātiem sekmīgi ilustrē Eiropas pilsonisko rotaļlietu kultūru 19.–20. gadsimtā. Šajā laikā notika lielas pārmaiņas pilsētnieku dzīvesveidā, mainījās arī bērnu dzīve. Izveidojās pilsoņu mazās ģimenes, tika iekārtotas bērnu istabas un izplatījās ar ikdienas dzīvi saistītas rotaļlietas (leļļu mājas, saimniecības piederumi, transporta līdzekļi). Eiropā lielākie rotaļlietu ražotāji darbojās Vācijā, tādēļ kolekcijā dominē vācu rotaļlietas, bet ir arī ungāru, franču un angļu darinājumi. Neskatoties uz rūpnieciskās ražošanas izplatību, popularitāti nezaudēja amatnieku darbi. 

Vācijas, Austrijas un Itālijas mežainajos kokapstrādes novados attīstījās arī koka rotaļlietu amatniecība. Vairumtirgotāji šīs rotaļlietas nogādāja uz daudzām pasaules valstīm, tostarp uz Ungāriju. Kolekcijā ir Austrijā izgatavotās koka lelles, kuras, neskatoties uz to vienkāršību, bija ļoti iemīļotas meiteņu vidū. Tur izgatavotie koka dzīvnieki un rotaļu mēbeles bīdermeijera stilā oriģinālajās kastēs ir apskatāmi izstādē.

20. gs. 20.–30. gados mēbeļu, interjera priekšmetu un sadzīves tehnikas ražotāji saprata, cik svarīgi ir uzrunāt bērnus kā pircējus, tādēļ tie sāka ražot rotaļlietas – sadzīves priekšmetus. "Thonet" mēbeļu ražotājs Vīnē sāka izgatavot maziņas mēbeles, "Singer" rūpnīca – spēļu šujmašīnas, bet Ungārijas Žolnas porcelāna rūpnīca – leļļu servīzes. Tas viss ir redzams ekspozīcijā. Paplašinājās arī attīstošo rotaļlietu un galda spēļu piedāvājums. Lai padarītu bērniem pieejamākas, tajā laikā pazīstamo ārzemju ražotāju spēles tika tulkotas uz citām valodām, arī uz ungāru valodu. 

Izstādē aplūkojamās rotaļlietas ir daļa no vienīgās privātās rotaļlietu kolekcijas Ungārijā.

Kolekcionāre M. Karlocai ir dzimusi 1925. gadā Budapeštā. Jau agrā jaunībā viņa saprata, ka vēlas strādāt ar bērniem. Pēc bērnudārza audzinātājas diploma iegūšanas 1948. gadā M. Karlocai nodibināja privāto bērnudārzu, kas tajā laikā bija neierasta prakse. Šo bērnudārzu viņa vadīja vairākus desmitus gadu un ir audzinājusi apmēram 700 bērnu. Karlocai kundzei pašai ir trīs dēli, 15 mazbērni un 20 mazmazbērni.

Rotaļlietas M. Karlocai sāka vākt rotaļlietas no paziņām, meklēja tās pagrabos un bēniņos, ar sludinājumu palīdzību centās atrast retus eksemplārus. Meklējot senās rotaļlietas, viņa bieži uzrunāja nepazīstamus cilvēkus, klauvēja pie svešām durvīm un regulāri apmeklēja krāmu tirdziņus gan Ungārijā, gan ārzemēs. Pašlaik kolekcijā ir ap 5 000 rotaļlietu, kuru lielākā daļa izgatavota 20. gadsimta 20.–30. gados.

M. Karlocai kolekcionē ne tikai rotaļlietas, bet arī rotaļu un spēļu veidus, apļa un komandu spēles, kā arī dažādus origami veidus. Par šīm rotaļām un spēlēm ir izdotas vairākas viņas grāmatas.

 

Informāciju sagatavoja: 
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
Tālr.: +371 29492456    
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv   
www.lasamkoks.lv