Melānijas Vanagas novembris Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

02/11/2016
Izdrukāt
Spēlfilmas "Melānijas hronika" (2016) publicitātes plakāts
Spēlfilmas "Melānijas hronika" (2016) publicitātes plakāts
1

15. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē tiks demonstrēta režisora Viestura Kairiša spēlfilma "Melānijas hronika" (2016).

Tā uzņemta pēc rakstnieces Melānijas Vanagas (1905–1997) atmiņu romāna "Veļupes krastā" motīviem. Biļetes nopērkamas "Biļešu Paradīze" kasēs un pirms seansa bibliotēkā.

Ievadot filmu, notiks diskusija, kurā piedalīsies režisors V. Kairišs, LNB direktors Andris Vilks, rakstnieks Roalds Dobrovenskis (tulkojies krievu valodā romānu "Veļupes krastā"), kā arī Toms Kreicbergs – grāmatas "Lopu ekspresis" autors.

Vienlaikus 15. novembrī plkst. 17.00 LNB (M stāvā) tiks atklāta izstāde (apskatāma līdz 30. decembrim), kas veltīta M. Vanagas dzīves posma atspoguļojumam pēc atgriešanās dzimtenē no izsūtījuma Sibīrijā. Izstāde metaforiskā veidā akcentēs piecus būtiskus M. Vanagas dzīves elementus – darbu, cilvēkus, dabu, filozofiju un dzimtu (radu rulli). Izstādē varēs noskatīties arī M. Vanagas mūža pēdējā gadā nofilmēto kino režisores Marutas Jurjānes filmu "Rakstniece Melānija Vanaga", kurā var redzēt un uzklausīt pašu rakstnieci pirms pēdējā rakstu sējuma pabeigšanas.
Filmas producents: Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija "Dzīvesstāsts".

Izstāde tapusi, pateicoties filmu studijas "Mistrus Media" sadarbībai ar LNB, Melānijas Vanagas muzeju un M. Vanagas radiniekiem. 

Finansējums: Valsts Kultūrkapitālā fonds.

Savukārt LNB Uzziņu un informācijas centra Jāņa Pāvila II lasītavā (M stāvā) izstādīti šādi Melānijas Vanagas rokraksta albumi: autobiogrāfisks apcerējums "Mūži un mirkļi", "Mana Amata", materiāli par kori "Dziesmuvara" un rokraksta materiālu apkopojumi par M. Vanagas laikabiedriem, to skaitā par skolotāju un filozofu Paulu Dāli, filozofu un publicistu Pēteri Zālīti, profesoru Rūdolfu Jirgenu, mākslas vēsturnieku Ernestu Felsbergu un citiem Latvijai nozīmīgiem akadēmiskiem, sabiedriskiem un kultūras darbiniekiem. Plašāk ar M. Vanagas rokraksta materiāliem iespējams iepazīties Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā. Izstādē izstādīti arī rakstnieces sarakstītie un publicētie darbi, to skaitā izdevums "Dvēseļu pulcēšana" septiņās grāmatās. Lasītavā slaidrāde ar LNB Digitālās bibliotēkas "Letonica" kolekcijā "Zudusī Latvija" publicētām fotogrāfijām no M. Vanagas piemiņas krājuma.

IZSTĀDES DARBA LAIKI
P.-Pk. 9.00–20.00
S., Sv. 10.00–17.00
 

***

Viestura Kairiša spēlfilmas "Melānijas hronika" pamatā ir izsūtījumu Sibīrijā izdzīvojušas latviešu sievietes, rakstnieces Melānijas Vanagas dzīvesstāsts. Tas ir patiess vēstījums par cilvēcības brīnumu, gara plašumu un ciešanu pilnajiem cilvēku likteņiem lielākajā Latvijas nācijas traģēdijā. Spēlfilmu caurvij aizkustinošs vēstījums par deportētajām latviešu sievietēm, kurām bija jāizcieš, jāizdzīvo un jāpārdzīvo dzīve Sibīrijā, lai vēlāk atgrieztos un dzīvotu Latvijā.

Filma "Melānijas hronika" ir Latvijas, Somijas un Čehijas kopprodukcija, kuras veidošanā iesaistījās vairāk nekā 200 kino nozares profesionāļi no Latvijas, Austrijas, Vācijas, Somijas, Lietuvas, Krievijas, Lielbritānijas. Tās uzņemšana tika sākta 2013. gada janvārī un pabeigta 2015. gada janvārī. Galveno lomu filmā atveido viena no labākajām mūsdienu Eiropas aktrisēm Sabīne Timoteo, kura 2015. gadā tika atzīta par labāko šveiciešu aktrisi. Tāpat filmā lomās redzami arī zināmi latviešu aktieri Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka, Lilita Ozoliņa,  Ivars Krasts un Ģirts Krūmiņš. Savukārt spēlfilmas masu skatos piedalījušies vairāk nekā 300 Latvijas iedzīvotāji. Filma tika uzņemta Rīgā, Bikstos, Pasienē, Rēzeknē, Karēlijā.

Filmas producents: "Mistrus Media".

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv