Nacionālā bibliotēka aicina piedalīties izstādes "Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze" veidošanā

15/07/2014
IzdrukātNosūtīt

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Nozaru literatūras centra izstāde "Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze" iecerēta kā pirmā šāda veida ekspozīcija trīs gadu izstāžu ciklā "Emigrācijas viļņi no Latvijas teritorijas: simtgade" un tās veidošana sasaucas ar Pirmā pasaules kara sākšanās simtgadi.

Pirmais pasaules karš Latvijas tautas atmiņā saglabājies arī kā "bēgļu laiks", kad savas mājas pameta ap 760 000 Latvijas teritorijas (toreizējās Krievijas impērijas) iedzīvotāju. Daļa no šiem cilvēkiem, galvenokārt kurzemnieki, rada patvērumu Vidzemē, taču liela daļa nonāca Krievijas teritorijā. Sākot ar 1917.gadu, sākās bēgļu atgriešanās, kas turpinājās līdz pat 20.gadsimta 20.gadu vidum, taču daļa bēgļu palika jaunizveidotajā Padomju Savienībā.

Lai atspoguļotu "bēgļu laiku" pēc iespējas plašākā kontekstā, izstādi iecerēts organizēt šādu tematisko loku ietvaros:

  1. Migrācijas teorijas;
  2. Pirmā pasaules kara vēsture Eiropā un Latvijā;
  3. Pirmais pasaules karš un migrācija Eiropā;
  4. Latvijas teritorijas iedzīvotāju evakuācija/bēgšana uz Vidzemi un Krieviju;
  5. Reevakuācija un bēgļu atgriešanās.

LNB aicina ikvienu iesaistīties izstādes "Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze" ekspozīcijas papildināšanā ar savā rīcībā esošajiem vizuālajiem un rakstītajiem materiāliem (fotogrāfijām, attēliem, vēstulēm, dokumentiem, dienasgrāmatām, iespiestajiem materiāliem), kuros atspoguļojas Latvijas Pirmā pasaules kara bēgļu pieredze, tai skaitā, evakuācija/bēgšana uz Vidzemi un Krieviju, dzīve bēgļu gaitās un atgriešanās Latvijā.

Materiālus lūdzam sūtīt ieskenētā veidā (ar rastra attēlu izšķirtspēju 300 dpi) uz e-pastu maija.krumina@lnb.lv, atsevišķos gadījumos pieņemsim arī pašus objektus. Ar īpašnieku atļauju fotogrāfiju un attēlu elektroniskās versijas tiks iekļautas Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas "Letonica" projektā "Zudusī Latvija" www.zudusilatvija.lv, tādējādi saglabājot to nākamajām paaudzēm.

Izstāde norisināsies šī gada septembrī/oktobrī, tāpēc materiālus lūdzam iesūtīt līdz 31.augustam. Materiālu iesniedzēji tiks aicināti piedalīties izstādes atklāšanas pasākumā (datums tiks precizēts).

IZSTĀŽU CIKLS "EMIGRĀCIJAS VIĻŅI NO LATVIJAS TERITORIJAS: SIMTGADE"

 

Papildu informācija:
Maija Krūmiņa
Galvenā bibliogrāfe
LNB Nozaru literatūras centrs
Tālr.: 67806120
E-pasts: Maija.Krumina@lnb.lv

Inga Vovčenko
Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas vadītāja
LNB Nozaru literatūras centrs
Tālr.: 67806123
E-pasts: Inga.Vovcenko@lnb.lv