Nacionālajā bibliotēkā atklās Fransuā Vijona dzejas izdevumu "Dzeja"

03/12/2019
IzdrukātNosūtīt
Nacionālajā bibliotēkā atklās Fransuā Vijona dzejas izdevumu "Dzeja"
Nacionālajā bibliotēkā atklās Fransuā Vijona dzejas izdevumu "Dzeja"
1

12. decembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. izstāžu zālē (1. stāvā) notiks izcilā vēlo viduslaiku un agrīnās renesanses pārstāvja – franču dzejas novatora Fransuā Vijona dzejas izdevuma latviešu valodā atvēršana. Ieeja bez maksas.

Izdevumā iekļautas starptautisku atzinību guvušās Lilijas Dineres ilustrācijas. Līdztekus jau 1987. gada pirmizdevumā publicētajiem Cecīlijas Dineres izcilajiem atdzejojumiem no senfranču valodas, kas nu redzami jaunā akadēmiskā sakārtojumā, tagad latviski pirmo reizi Dena Dimiņa atdzejojumā publicētas arī franku-latīņu balāde un 11 balādes žargonā, kur līdzās atdzejai lasāms arī senfranču oriģināls. Uzrakstīts jauns pēcvārds, sniegts pārskats par vēstures notikumiem ap dzejnieka dzīves laiku. Seno tekstu cienītājus iepriecinās no senfranču un latīņu valodas tulkoti arhīva materiāli un jauni izvērsti komentāri visiem tekstiem. Grāmatai pievienots kompaktdisks – 15 Haralda Sīmaņa dziesmas ar Vijona tekstiem.

Pirms vairāk nekā 30 gadiem pirmais Fransuā Vijona dzejas grāmatas izdevums (1987) ar Cecīlijas Dineres atdzejojumiem latviešu valodā bija nozīmīgs kultūras notikums. Tas ieguva plašu lasītāju un literatūrzinātnieku atzinību. Īpašu skanējumu Vijons ieguva dziesminieka Haralda Sīmaņa radītajā dziesmu ciklā "Es strauta malā slāpēs eju bojā un ugunskura tuvumā man salst...". Tagad lasītāji ir sagaidījuši jaunu, būtiski papildinātu, vizuāli krāšņu, mūsdienu poligrāfijas iespējām atbilstošu Vijona dzejas grāmatas izdevumu un tajā iekļauto Haralda Sīmaņa muzikālo ciklu "Fransuā Vijona balādes".

Pieci gadu simteņi, kuri mūs šķir no parīzieša Vijona, nav spējuši atvēsināt dziļi cilvēcīgo jūtu silto elpu, kas strāvo no viņa vārsmām. Ar mums runā dzīvs cilvēks, viņš vaļsirdīgi stāsta par sevi un citiem, par savu laiku, par mīlestību un nāvi, par savām ciešanām un naidu. Dzejnieka vārsmas lasot, pārņem savāda tuvības izjūta – šķiet, ka tālā gadsimta cilvēks ir tepat blakus un stāsta par nežēlīgām pārestībām, skaudrām ciešanām un kaislām alkām. Šī intīmā uzticēšanās lasītājam ievadījusi viņu nemirstībā.

25. decembrī tiks atzīmēta dzejnieces, rakstnieces un tulkotājas Cecīlijas Dineres simtgade.

Izdevuma atbalstītāji – Pikānu ģimene, automašīnu transporta un loģistikas kompānija "Kurbads" un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501