Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi par Marku Rotko un amerikāņu abstrakto ekspresionismu

04/09/2013
IzdrukātNosūtīt
Marks Rotko NR 203 [?] [SARKANS, ORANŽS, DZELTENBRŪNS UN PURPURS] 1954, audekls, eļļa, 192 x 155,3, Keitas Rotko Pritzel kolekcija.
Marks Rotko NR 203 [?] [SARKANS, ORANŽS, DZELTENBRŪNS UN PURPURS] 1954, audekls, eļļa, 192 x 155,3, Keitas Rotko Pritzel kolekcija.
1

Piektdien, 6.septembrī, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Izstāžu zālē K. Barona ielā 14 tiks atklāta izstāde "Marks Rotko un amerikāņu abstraktais ekspresionisms". Izstādi organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (DMRMC), ieskandinot Daugavpilī dzimušā ebreju izcelsmes izcilā amerikāņu gleznotāja Marka Rotko 110.dzimšanas dienu svinību pasākumus, kas norisināsies 2013.gada septembrī.

Izstādes apmeklētāji varēs skatīt trīs lielformāta mākslinieka darbu reprodukcijas un grāmatas par Marku Rotko un amerikāņu abstraktajiem ekspresionistiem no LNB un DMRMC bibliotēkas krājuma. Izstādītās Keitas Rotko-Prizelas kolekcijā esošo darbu reprodukcijas ir Marka Rotko daiļrades klasiskā un tumšā perioda paraugi, aptverot laika posmu no 1954.–1960.gadam.

Izstāde "Marks Rotko un amerikāņu abstraktais ekspresionisms" apmeklētājiem būs pieejama līdz 11.oktobrim. Tās noslēgumā 11.oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā K. Barona ielā 14 plkst. 16.00 notiks seminārs "Marks Rotko pasaulē un Latvijā". Īpašie viesi Dr.art. S. Pelše (Latvija) un Poznaņas Adama Mickeviča Universitātes doktorante E. K. Jaroša (E. K. Jarosz, Polija). Dalību seminārā lūdzam pieteikt pa tālr. 29274845 vai e-pastu ilze.egle@lnb.lv līdz 8.oktobrim.

Marks Rotko, dzimis Markus Rotkovičs 1903.gada 25.septembrī Daugavpilī (toreiz Dvinska, Krievijas impērija). 1913.gadā kopā ar ģimeni emigrējis uz Amerikas Savienotajām Valstīm, miris 1970.gadā Ņujorkā. Marks Rotko ir viens no 20.gs. 2.puses ietekmīgākajiem pasaules māksliniekiem, abstraktā ekspresionisma un krāsu laukumu glezniecības pamatlicējiem. Viņa darbi sastopami pasaules slavenākajās galerijās.  Sešus mākslinieka darbu oriģinālus, kuri izvietoti centrā, ir deponējusi mākslinieka bērni Keita Rotko Prizela un Kristofers Rotko. Ar mākslinieka bērniem noslēgtais līgums paredz darbu nomaiņu ik pēc trīs gadiem.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ar ekspozīciju zālēm vairāk nekā 2000 kv.m platībā un telpām mākslas, zinātnes un izglītības aktivitāšu organizēšanai (konferenču telpas, bibliotēka, rezidences) izvietots Dinaburgas cietokšņa Artilērijas Arsenāla ēkā (1833). Apmeklētājiem tas atvērts no 2013.gada 24.aprīļa un tajā var iepazīties ar Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko darbu oriģināliem un viņam veltīto ekspozīciju, apmeklēt Latvijā un pasaulē pazīstamu mākslinieku izstādes un kultūrvēsturiskās ekspozīcijas.  

Atbalsta Daugavpils pilsētas dome, Polijas vēstniecība un SIA PRIKE.

Papildu informācijai: www.lnb.lv, www.rothkocenter.com
 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Mākslas un mūzikas centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ilze.egle@lnb.lv
Tālr.: 29274845