Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma Ķeguma HES celtniecībai veltīta fotoizstāde

02/02/2017
Izdrukāt
Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma Ķeguma HES celtniecībai veltīta fotoizstāde
Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma Ķeguma HES celtniecībai veltīta fotoizstāde
1

No 6. februāra līdz 26. martam Latvijas Nacionālās bibliotēkas 3. stāva ātrijā būs apskatāma Enerģētikas muzeja ceļojošā izstāde "Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums". Ieeja bez maksas.

Izstāde "Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums" stāsta par UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju "Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.–1940." Tas ir vēstījums par 20. gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību, vedot skatītāju savdabīgā ceļojumā pagātnē, kad Eiropas enerģētikā sevi pieteica Latvijas flagmanis – Ķeguma spēkstacija.

Eduarda Krauca (1898–1977) entuziasms un profesionalitāte šodien ļauj izjust, kā soli pa solim noritējusi spēkstacijas celtniecība. Fotomākslinieks ir radījis turpat divus tūkstošus izcili uzņemtas fotogrāfijas, atklājot Ķeguma HES būvvietas un Daugavas perspektīvos skatus, kas apliecina varenās un monumentālās būves tapšanas gaitu. Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, ūdenskrātuves dambja izveidē un citur, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Nododot skatītājiem dokumentālo vēstījumu, "Latvenergo" koncerns vēlas, lai tas kļūst par Latvijas elektroenerģētikas vēstures orientieri un izziņas avotu, apliecinot artefaktu un "dzīvās" vēstures nozīmi cilvēces atmiņas saglabāšanā.

"Latvenergo" koncerna Enerģētikas muzeja krājumā ir vairāk nekā 7 000 fotogrāfiju par Ķeguma spēkstacijas celtniecības vēsturi. Muzeja priekšmetu kolekcijām tiek nodrošināta saglabātība un pieejamība.

2016. gada 26. oktobrī Latvijas Republikas Kultūras ministrija, ņemot vērā Akreditācijas komisijas un Latvijas Muzeju padomes atzinumus, pieņēma vienbalsīgu lēmumu par Enerģētikas muzeja akreditāciju. Akreditācija apliecina, ka Enerģētikas muzejs darbojas atbilstoši Muzeju likumam un MK 27.06.2006. noteikumiem Nr.532 "Muzeju akreditācijas noteikumi", un spēj nodrošināt enerģētikas mantojuma ilgtspējīgu saglabāšanu.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv