Nacionālajā bibliotēkā notiks G. F. Stendera trīssimtgadei veltītas izstādes "Latvis. Dzīves, domu un darba liecības" atvēršana

04/09/2014
Izdrukāt
Attēls grāmatā: Stenders G.F. Bildu ābice. Jelgava, 1787
Attēls grāmatā: Stenders G.F. Bildu ābice. Jelgava, 1787
1

Šī gada 4.septembrī, plkst. 17:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5.stāvā norisināsies Gotharda Frīdriha Stendera trīssimtgades atcerei veltīta pēcpusdiena. Tās ietvaros notiks izstādes "Latvis. Dzīves, domu un darba liecības" un LNB Letonikas nodaļas G. F. Stendera lasītavas atvēršana.

Izstāde ir veltīta latviešu sekulārās rakstniecības pamatlicējam valodas pētniekam un domātājam G. F. Stenderam un viņa paveiktajam. Ekspozīcijā būs aplūkojami pirmie latviešu laicīgās dzejas un zinātniskās literatūras izdevumi, vairāki desmiti Stendera dzīves laika izdevumu – pirmās laicīgās dzejas un prozas grāmatas, vārdnīcas, teoloģiskā, filozofijas un dabaszinātņu literatūra, rokrakstu mantojums un citi materiāli.

LNB 5.stāva izstāžu zālē "Cimelia" apskatei būs pieejams arī globuss, kuru 1764.gadā Stenders izgatavojis pēc Dānijas un Norvēģijas karaļa Frederiha V pasūtījuma. Globusa pašreizējā īpašniece – Dānijas karaliskā bibliotēka – uz dažiem mēnešiem to deponējusi LNB, godinot globusa darinātāju viņa trīssimtgadē un sveicot Latvijas Nacionālo bibliotēku ar jaunās ēkas – Gaismas pils –  atklāšanu. Vienlaikus izstāžu zālē iespējams aplūkot arī 18.gadsimta veļas mašīnu. Balstoties uz Stendera rasējuma publikācijām, veļas mašīnas kopija izgatavota divos eksemplāros, no kuriem otrs atrodas Viesītē. Šo procesu organizēja un materiāli atbalstīja medicīnas profesori Pēteris Stradiņš un Valdis Pīrāgs, bet izgatavoja sporta kamaniņu būves meistars Edvīns Guršpons.

Izstādē izmantoti LNB, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas un  Valda Villeruša krājuma materiāli.

Vienlaikus pasākuma laikā notiks Latvijas Bankas eiro kolekcijas jaunās, G. F. Stenderam veltītās 5 eiro sudraba monētas prezentācija. Tās grafisko dizainu veidojis Aigars Ozoliņš, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē "Koninklijke Nederlandse Munt", un tās dizainā izmantots sižets no Stendera "Augstas gudrības grāmatas no pasaules un dabas" pirmizdevuma titullapas un progresīvā ideja par pasaules uzbūvi – heliocentrisma koncepcija. Monētu klātienē būs iespējams gan fotografēt, gan filmēt, kā arī par to būs pieejama plašāka informācija.

Stenderam veltītajā pēcpusdienā norisināsies arī apgāda "Neputns" G. F. Stendera ābeču faksimilizdevuma atvēršana. Tā idejas autors un sastādītājs ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors mākslinieks Valdis Villerušs.

G. F. Stendera trīssimtgades atcerei veltīto pēcpusdienas pasākumu rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Banku, Latvijas Universitāti un izdevniecību "Neputns".

Ieeja pasākumā tikai ar ielūgumiem. 

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv