Nacionālajā bibliotēkā notiks Gundegas Repšes un Kaspara Gobas grāmatas "Rīgas salas" atvēršana

17/12/2014
Izdrukāt
Nacionālajā bibliotēkā notiks Gundegas Repšes un Kaspara Gobas grāmatas "Rīgas salas" atvēršana
Nacionālajā bibliotēkā notiks Gundegas Repšes un Kaspara Gobas grāmatas "Rīgas salas" atvēršana
1

Ceturtdien, 18. decembrī, plkst. 17:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mazajā zālē (4. stāvā) notiks Gundegas Repšes un Kaspara Gobas grāmatas "Rīgas salas" atvēršana. Grāmata tapusi Rīgas-Eiropas kultūras galvaspilsētas tematiskās līnijas "Ceļu karte" ietvaros un tajā apkopotas G. Repšes esejistiskas apceres par Rīgas esošo un izzudušo salu dzīvi un K. Gobas dokumentālās fotogrāfijas. Ieeja uz pasākumu bez maksas.

Ideja dokumentēt Rīgas salu dzīvi G. Repšei un K. Gobam radusies neatkarīgi vienam no otra, abus autorus kopā savedusi  tematiskās līnijas "Ceļu karte" kuratore Gundega Laiviņa. G. Repše, pamatojot savu interesi par Rīgas salu tēmu, teic: "Man jau pirms kādiem desmit gadiem bija doma pievērst uzmanību mūsu nenovērtētajiem dārgumiem – salām, kas pamazām, bet vēlāk jau ar tehnokrātiskiem un privātalkatīgiem rāvieniem pārvērtās par necilvēcīgu, baisu vidi." Grāmatā aprakstīti gan laiki, kad Rīgā bija vairāk nekā 100 salas, gan mūslaiku realitāte, stāstījumam pievienojot arī latviešu literatūras klasiķu darbu fragmentus.

Savukārt, K. Goba par savu motivāciju dokumentēt Rīgas salas raksta: "Dzīvojot Rīgā, man vienmēr kaut kā pietrūka. Es pat īsti nevarēju saprast, kā. Tagad, esot prom no Rīgas, saprotu to labāk — vienmēr neapzināti esmu tiecies klaiņot pa Rīgas salām." Kā īpašs pamudinājums ķerties pie šī projekta un iemūžināt Rīgas salu dzīvi uz krāsainās foto filmas kalpojis ekonomiskā uzplaukuma brīdis, kad pilsētas attīstības un ostas paplašināšanās vārdā ar smiltīm apbērtas dabas teritorijas, nojauktas vecas mājas un jau tā mazskaitlīgās Rīgas salas un to savdabīgais dzīves ritums kļuvis par arvien lielāku retumu. Grāmatā ietvertas vairāk nekā 180 krāsainu fotogrāfiju – salinieku portreti un salu vides ainavas.

Projekta "Rīgas salas" laikā tapusi arī fotoizstāde, kas 2014. gada rudenī bija aplūkojama Rīgā, Ventspilī un Talsos, bet 2015. gadā turpinās ceļu uz citām Latvijas pilsētām. No 2015. gada 9. Janvāra tā būs apskatāma Vidzemes koncertzālē "Cēsis". Savukārt ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) un "Sennheiser Electronic GmbH & Co" atbalstu izdots Rīgas salu skaņu ainavu disks, ko projekta autori dāvinās Latvijas Neredzīgo biedrībai.

Grāmatas izdevējs ir nodibinājums "Elm Media", bet grāmatas tapšanu finansiāli  atbalstījis nodibinājums "Rīga 2014" un VKKF.

No 19. decembra grāmatu varēs iegādāties grāmatnīcās "Globuss" visā Latvijā, "Galerijā Istaba", Rīgā, Kr. Barona ielā 31a, veikalā "Modernists", Ģertrūdes ielā 62, kā arī mājaslapā www.rigassalas.lv.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Goba
"Elm Media" producente
Tālr.: +371 25440039