Nacionālajā bibliotēkā notiks vēsturnieka Edgara Dunsdorfa jubilejai veltīti zinātniskie lasījumi un izstādes atklāšana

08/12/2014
Izdrukāt
Edgars Dunsdorfs. Foto no LU Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas krājuma
Edgars Dunsdorfs. Foto no LU Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas krājuma
1

Ceturtdien, 11. decembrī, plkst. 13:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē notiks ievērojamā latviešu vēsturnieka Edgara Dunsdorfa (1904–2002) 110. jubilejai veltīti zinātniskie lasījumi. Savukārt plkst. 17:30 LNB 5. stāva izstāžu zālē tiks atklāta E. Dunsdorfam veltīta izstāde. 

Lasījumos ir paredzēts iespējami daudzpusīgi atklāt Latvijā līdz šim nepietiekami pazīstamā E. Dunsdorfa personību, profesionālo un sabiedrisko darbību galvenokārt Vācijā un Austrālijā pēc Otrā pasaules kara. Latvijas Universitātes (LU) profesori Valda Kļava, Aivars Stranga, Gvido Straube un Viesturs Zanders vērtēs E. Dunsdorfa devumu Latvijas pagātnes izpētē un trimdas apgāda "Daugava" Latvijas vēstures monogrāfiju sērijas veidošanā. Savukārt Latvijas Nacionālā arhīva un LU Akadēmiskās bibliotēkas speciālisti (Silva Norenberga, Ineta Didrihsone-Tomaševska un Gunta Jaunmuktāne) stāstīs par E. Dunsdorfa arhivāliju bagātībām šajās krātuvēs.

Lasījumu apmeklētāji, sākot no plkst. 12:30, tiek aicināti pulcēties pie Reģistratūras. LNB darbinieki viņus pavadīs uz pasākuma norises vietu 11. stāvā.

Izstāde iepazīstinās ar E. Dunsdorfa plašo publikāciju klāstu, kurā ir gan oriģinālpētījumi par Latvijas vēsturi 16.–18. gadsimtā, Bībeles latviskojuma gaitu un kontraversāli vērtētā monogrāfija par Kārli Ulmani, gan Latvijas vēstures avotu (tajā skaitā 17.–19. gs. karšu) publikācijas. Izstāde akcentē ne tikai vēsturnieka ražīgo pētnieka darbību, bet arī viņa nopelnus trimdas dzīves dokumentēšanā (rakstu krājuma "Archīvs" veidošana 30 gadu garumā) un jaunatnes ieinteresēšanā par Latvijas vēsturi un kultūru. Ieskicēta arī E. Dunsdorfa līdzdalība Baltijas universitātes (1946–1949 Hamburga, vēlāk Pineberga) kļūšanā par Padomju Savienības okupēto Baltijas valstu intelektuālās sadarbības centru, kā arī Latvijas skautu kustības veicināšanā.

Nepārvērtējama nozīme E. Dunsdorfa akadēmiskās darbības sekmēšanā ir viņa dzīvesbiedrei Lilijai Dunsdorfai (1906–2005), kura pazīstama arī kā ilggadēja Melburnas Latviešu biedrības bibliotēkas vadītāja. Fotoattēli un vēstules fiksējušas E. Dunsdorfa neatslābstošo pētniecisko darbu un retos atelpas mirkļus.

Izstāde LNB 5. stāva izstāžu zālē  būs apskatāma līdz 2015. gada 19. februārim. Ieeja bez maksas. Ekspozīcijas veidošanā izmantoti LNB krājuma, kā arī Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva un LU Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas Edgara Dunsdorfa fonda materiāli.

Ekspozīcijas tapšanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

LASĪJUMU PROGRAMMA (PDF)
 

Izstādes darba laiki:
P.-Pk. 9:00–20:00
S., Sv. 10:00–17:00

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv