Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks tiksies ar Zviedrijas karaļpāri

25/03/2014
IzdrukātNosūtīt
Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija. Foto: Zviedrijas vēstniecība Latvijā
Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija. Foto: Zviedrijas vēstniecība Latvijā
1

Rīt, 26. martā plkst. 15:25 Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Virsvaldes zālē (Mazajā Pils ielā 4) savas oficiālās vizītes Latvijā ietvaros viesosies Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija. Apmeklējuma laikā karaļpāris tiksies ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktoru Andri Vilku, kurš augstajiem viesiem stāstīs par bibliotēkas jaunās ēkas – Gaismas pils projektu – tā pirmsākumiem, celtniecības gaitu, tehnoloģiskajām un saturiskajām iespējām. Tiks akcentēti arī nozīmīgākie LNB nākotnes plāni, piemēram, Eiropas Zinātnisko bibliotēku asociācijas (LIBER) ikgadējās konferences un starptautisku grāmatniecības vēsturei veltītu izstāžu rīkošana.

Pasākumā piedalīsies arī Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas pētnieks Jānis Krēsliņš, sniedzot vēsturisko kontekstu par Latvijas un Zviedrijas kultūrvēsturisko mantojumu, kas pieejams LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas kolekcijā.

LNB direktora A. Vilka un karaļpāra tikšanās izvēlēta ēkā, kura apliecina saikni starp Zviedriju un LNB krājuma vēsturisko veidošanos. 1675. gadā Zviedrijas karalis Kārlis XI nodibināja vienu no pirmajām pilsētas laicīgajām mācību iestādēm – Kārļa skolu (vēlāk – Rīgas Ķeizariskais licejs un Vidzemes guberņas ģimnāzija), kas vēlākos gados darbojusies arī Mazajā Pils ielā 4. LNB krājuma veidošanā nozīmīgs bija šīs skolas veidotais bibliotēkas krājums, kurš tika nodots LNB (tolaik Valsts bibliotēka) rīcībā.

1787. gadā Rīgas Ķeizariskā liceja audzēkņi uzsāka mācības jaunceltā ēkā Pils laukumā 2. 1921. gadā šo ēku nodeva Valsts bibliotēkai un līdz 1956. gadam tajā bija izvietoti bibliotēkas galvenie fondi un lasītavas.

Informāciju sagatavoja:

Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas un mārketinga nodaļa
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv