"Neredzamā bibliotēka": Lekcija par Rīgas liceja un Vidzemes bruņniecības bibliotēkām

11/02/2020
Izdrukāt
Vidzemes guberņas ģimnāzija Rīgā, 1840. Gustava fon Ēlerta akvarelis. Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums
Vidzemes guberņas ģimnāzija Rīgā, 1840. Gustava fon Ēlerta akvarelis. Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums
Grāmatas atvērums ar Vidzemes bruņniecības bibliotēkas ekslibri. Foto: Madara Gritāne. Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums
Grāmatas atvērums ar Vidzemes bruņniecības bibliotēkas ekslibri. Foto: Madara Gritāne. Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums
1
2

Trešdien, 19. februārī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā (1. stāvā) izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programmas ietvaros izstādes kuratore, LNB pētniece un vēsturniece Kristīne Zaļuma stāstīs par Rīgas liceja un Vidzemes bruņniecības bibliotēkām, kuru pamati likti jau 17. gadsimtā.

Pirms lekcijas plkst. 17.00 interesenti aicināti uz kuratores Kristīnes Zaļumas vadītu ekskursiju izstādē "Neredzamā bibliotēka". Dalība abos pasākumos bez maksas. Lūdzam atzīmēt savu dalību ekskursijā ŠEIT.

Rīga licejs dibināts 1675. gadā ar zviedru karaļa Kārļa XI rīkojumu. Jaunu ēku Rīgā, Pils laukumā 2, Rīgas licejam uzcēla 1785.–1787. gadā, un uz šo laiku attiecināmas arī pirmās drošās ziņas par bibliotēkas krājumu, kas bija izvietots skolas aulā. Šajā pat namā pēc daudziem gadiem, no 1920.–1958. gadam, atradās Valsts bibliotēka (tagad – LNB). 1804. gadā liceju reorganizēja un turpmāk dēvēja par Vidzemes (Rīgas) guberņas ģimnāziju. Tā pārmantoja liceja bibliotēku, citas kolekcijas, instrumentus un mēbeles. Nākamā senā liceja grāmatu krājuma mantiniece bija 1890. gadā par Nikolaja ģimnāziju pārsauktā izglītības iestāde. Pēc iestādes evakuācijas 1917. gadā, daļa ģimnāzijas bibliotēkas grāmatu palika uz vietas, ko laikposmā no 1919.–1921. gadam Izglītības ministrija nodeva Valsts bibliotēkas rīcībā.

Arī Vidzemes bruņniecības grāmatu krājums veidojies 17. gadsimtā. Grāmatu skaita pieaugums bija viens no iemesliem, kādēļ Vidzemes bruņniecībai vajadzēja paplašināt telpas 19. gadsimta otrajā pusē. Par oficiālu Vidzemes bruņniecības bibliotēkas dibināšanas gadu uzskata 1853. gadu. 1920. gadā daļu Vidzemes bruņniecības bibliotēkas krājumu sadalīja starp vairākām valsts iestādēm, bet daļa nonāca Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrības pārziņā. Iespieddarbi no šīs bibliotēkas mūsdienās glabājas LNB, Latvijas Nacionālā arhīva bibliotēkā, Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, Saeimas bibliotēkā, kā arī citās krātuvēs ārpus Latvijas.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pavadošo pasākumu programmu veido priekšlasījumi un sarunas par LNB, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām. Izstāde, kas skatāma līdz 2020. gada 1. martam, LNB 100. gadskārtā vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju.

Izstādes "Neredzamā bibliotēka" pasākumu programma norit valsts pētījumu programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Ar izstādi saistīto pasākumu cikls notiek sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību.

 

Papildu informācija:
Maija Uzula-Petrovska
Letonikas un Baltijas centra sektora vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.uzula-petrovska@lnb.lv  
Tālr.: +371 29631741