No 15. jūlija lasītājus Gaismas pilī sāk apkalpot Periodikas lasītava

15/07/2014
Izdrukāt

No 15.jūlija lasītājus Gaismas pilī sāk apkalpot Periodikas lasītava, kurā iespējams saņemt vecāka gada gājuma periodiskos izdevumus no Periodikas krātuves. Lasītava atrodas ēkas III stāvā.

Periodisko izdevumu krātuvē glabājas viens no nozīmīgākajiem un plašākajiem periodikas krājumiem Latvijā — no 18.gs. līdz mūsdienām, no papīra līdz laikrakstu un žurnālu digitālajām versijām. Tā apjoms ir ap 715 tūkstošiem vienību, no kurām vairāk nekā 31 tūkstotis — laikrakstu gada komplekti. Krājumā ir vairāk nekā 16 tūkstošu nosaukumu 28 valodās, tostarp latviešu valodā no 1851.gada, krievu valodā no 1801.gada, vācu valodā no 1701.gada.

Krājuma nozīmīgākā daļa ir periodiskie izdevumi latviešu valodā, kas izdoti gan Latvijā, gan latviešu mītņu zemēs citur pasaulē, kā arī Latvijā citās valodās iespiestie laikraksti un žurnāli. Latvijas preses vēsturē nozīmīgi ir 20.gs. 20.–40.gadi, kad Latvijā latviešu valodā tika izdoti 1408 nosaukumi, bet citur pasaulē kā rietumos, tā austrumos — 500 nosaukumu.

Lielākā daļa no latviešu periodikas krājuma izdevumiem ir unikāli, jo ir pirmie kādā nozarē, specialitātē, izdošanas vietā, tostarp arī vecākie — "Latviešu Avīzes", "Vidzemes Latviešu Avīzes", "Mājas Viesis", "Pēterburgas Avīzes" un citi.

Krājums katru gadu tiek papildināts ar jauniem izdevumiem (aptuveni 600 nosaukumi). Krājumu papildina lasītavā pieejamās tiešsaistes abonētās pilntekstu datubāzes, kā arī Digitālās bibliotēkas laikrakstu kolekcijas.