Notiks akadēmisko lasījumu cikla "Stāsti par cilvēku" ceturtā lekcija

05/05/2015
Izdrukāt

Otrdien, 12. maijā, plkst. 18:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 11. stāvā notiks LNB Nozaru literatūras centra un Latvijas Antropologu biedrības akadēmisko lasījumu cikla "Stāsti par cilvēku" ceturtā lekcija par cilšu dzīvi Amazones tropu mežos. Stāstījumu cikla mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Latvijā un ārzemēs veiktajiem antropoloģiskajiem pētījumiem un veicināt starpdisciplināru sadarbību dažādu nozaru pārstāvju vidū. Ieeja bez maksas.

Cikla ceturtajā sarunā ar lasījumu "Pēc pilsētas izsalkušie: Amazones modernitātes analīze no bērnu skatpunkta" (Hungry for concrete: a child-centred analysis of Amazonian modernity) uzstāsies Kamilla Morelli (Camilla Morelli), Rīgas Stradiņa universitātes vieslektore, Mančesteras universitātes antropoloģijas doktora grāda ieguvēja, kas veikusi pētniecisko lauka darbu Amazones tropu mežos.

Šobrīd lielākā daļa no Amazones cilšu iedzīvotājiem ir jaunieši un bērni, kuru uzskati, idejas un spriedumi netiek ņemti vērā, atspoguļojot vietējo naratīvu. Pētniece 14 mēnešus pavadīja Peru tropu mežos, dzīvojot kopā ar Matses cilts bērniem un izzinot viņu dzīves pieredzi un vēlmes. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kā bērni un jaunieši piedalās šajā reģionā notiekošajā sociālekonomiskajā transformācijā un ar savu atvērto vai noraidošo attieksmi veido savas kopienas nākotni. Bērni un jaunieši iemācās vēlēties modernās sabiedrības labumus jeb ir izsalkuši pēc pilsētas dzīves – mūra ēkām, elektrības sniegtajām iespējām, televīzijas un apģērbiem, virzoties prom no iepriekšējo paaudžu dzīvesveida. Pētījuma rezultāti rāda, ka bērni un jaunieši pasīvi neatražo pieaugušo pasaules uzskatus, bet aktīvi veido gan savu dzīves telpu, gan pamatu jaunam, atšķirīgam dzīvesveidam. Paralēli diskusijai par nepieciešamību zinātnē un attīstības politikā vairāk uzmanības pievērst bērniem un jauniešiem, sociālantropoloģe dalīsies pieredzē par lauka darba izaicinājumiem, atrodoties Amazones tropu mežos.

Pēdējās desmitgadēs antropoloģija Latvijā ir būtiski attīstījusies gan kā akadēmiska disciplīna, piedāvājot dažādas studiju programmas, gan arī guvusi sabiedrības ievērību. Vietējie nozares pētnieki ir pievērsušies dažādiem jautājumiem, sākot ar Latvijas lauku iedzīvotāju attīstības stratēģijām un kultūrvides pārmaiņām (pētījums "Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes"), līdz pat mobilo telefonu lietojuma sociālajiem aspektiem (pētījums "Tālruņa sociālā dzīve").

Laipni gaidām ikvienu interesentu!

Lekcija notiks angļu valodā.

Apmeklētājiem lūgums ierasties laicīgi (17:45) un pulcēties LNB 1. stāvā pie reģistratūras (ieeja no Valguma ielas).

Būtiski! Saistībā ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē drošības pasākumiem lūgums ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu.

 

Informāciju sagatavoja:
Silva Suhaņenkova
Nozaru literatūras centra galvenā bibliogrāfe
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silva.suhanenkova@lnb.lv
Tālr.: 26831421