Notiks žurnāla "Jaunā Gaita" 60. jubilejai veltīta svinīgā pēcpusdiena

28/09/2015
IzdrukātNosūtīt
Notiks žurnāla "Jaunā Gaita" 60. jubilejai veltīta svinīgā pēcpusdiena
Notiks žurnāla "Jaunā Gaita" 60. jubilejai veltīta svinīgā pēcpusdiena
1

Šī gada 20. oktobrī plkst. 16:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Stendera lasītavā (5. stāvā) notiks žurnāla "Jaunā Gaita" 60. jubilejai veltīta svinīgā pēcpusdiena. Tajā, stāstot par pieredzēto un nākotnes plāniem izdevuma veidošanā, piedalīsies sākotnējie žurnāla veidotāji jeb "jaungaitnieki" Valters Nollendorfs, Lalita Muižniece, kā arī daudzi žurnāla līdzgaitnieki un draugi. Ieeja bez maksas.

Gadu gaitā žurnāls "Jaunā Gaita" ir gādājis, lai lasītājs gan ārpus Latvijas, gan Latvijā iepazītu trimdas latviešu rakstnieku un dzejnieku darbus. "Jaunā Gaita" aizvien ir rosinājusi arī domu apmaiņu par latviešu literatūru un valodu, mākslu un mūziku, īpaša vieta bijusi aktuāliem vēstures tematiem. Izdevuma lappusēs gadu gaitā vienuviet saplūda divas atšķirīgos apstākļos (trimdā un okupētajā Padomju Latvijā), tomēr latviešu valodā rakstītas literāras straumes, apliecinot, ka gars, kultūra, brīva un radoša doma spēj šķērsot "dzelzs priekškaru". "Rakstu krājums kultūrai un brīvai domai" – tā skan gadu desmitiem īstenotā "Jaunās Gaitas" misija.

"... ir divas latviešu valodas: viena ir pasīvā ikdienas valoda, otra – aktīvā gara valoda. Pirmā valoda prasa ēst un dzert, runā par darbu, mašīnām, laika apstākļiem; otra valoda lūdz Dievu, atklāj dvēseles pārdzīvojumus un izsaka dziļākās domas. Gara valoda ir kultūras valoda: tikai gara valoda var radīt kultūru un uzturēt kultūru dzīvu. Tāpēc ir svarīgi kopt šo valodu, lai mēs nepazustu bez miņas lielo tautu vidū. Tāpēc ir svarīgi veicināt literatūru, kas gara valodu glabā un veido tālāk," tā žurnāla "Jaunās Gaitas" pirmais redaktors Valters Nollendorfs rakstīja 1955. gadā, izdevuma pirmā numura ievadā. Žurnāls savu gaitu sāka Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), vēlāk – Kanādā, un tad atkal ASV. Tas iznācis bez pārtraukumiem jau 60 gadu. Žurnāla redaktori ir bijuši savulaik trimdā, bet jau arī Latvijā labi pazīstami literāti: Aivars Ruņģis un Laimonis Zandbergs. Šobrīd žurnāla redakciju vada literatūrzinātnieks Rolfs Ekmanis.

Pasākuma laikā būs apskatāma arī "Jaunajai Gaitai" veltīta ekspozīcija.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Komunikācijas departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv