Izstāde "Par brīvību un neatkarību"

Izdrukāt
Tr, 05/10/2016 līdz Tr, 04/01/2017

2016. gada 5. oktobra līdz 2017. gada 4. janvārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 3. stāva ātrijā skatāma muzeja "Terora nams" Budapeštā sagatavotā izstāde "Par Brīvību un Neatkarību", kas veltīta 1956. gada brīvības cīņām Ungārijā, un ungāru mākslinieka Jānoša Briknera (1984) instalācija "Likeprint".

1956. gada Ungārijas revolūcija un brīvības cīņas ilga tikai divas nedēļas, bet šie notikumi satricināja pasauli. Revolūcija sagrāva pēc Otrā pasaules kara lielvaru izveido iekārtu un atmaskoja padomju tipa teroristiskā režīma nežēlīgo realitāti. Pasaule uz visiem laikiem zaudēja ilūzijas par komunismu. 1956. gada oktobrī ungāru nācija pierādīja, ka ir spējīga pati lemt par savu likteni.

Ilgus gadus apspiestais sarūgtinājums un dusmas izlauzās uz āru revolūcijas veidā. Spontānā sacelšanās kļuva par revolūciju, un, tā kā brīvības pamatnosacījums bija neatkarības atgūšana, tad revolūcija pārvērtās cīņā par brīvību. Pirms sešdesmit gadiem visa pasaule raudzījās uz Budapeštu. Divas nedēļas ilgā cīņa uz dzīvību vai nāvi rādīja, ka tā laika lielvaru spēku samēra apstākļos ungāru cīņai par brīvību faktiski nebija izredžu uzvarēt. Bet Peštas puišu drosme skatīties nāvei acīs smagi iedragāja komunismu un satricināja padomju impēriju.

Pieminot Ungārijas revolūcijas un brīvības cīņu 60. gadadienu, "Terora nama muzejs" izveidojis Peštas puišu piemiņai veltītu ekspozīciju divās valodās.

Ieeja bez maksas.

DARBA LAIKI
P.-Pk. 9.00–20.00
S., Sv. 10.00–17.00