Pasākumi Klusuma un meditācijas istabā novembrī

22/10/2019
Izdrukāt
Foto Krists Luhaers
Foto Krists Luhaers
1

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Klusuma un meditācijas istabas (4. stāvā) nodarbības 2019. gada novembrī. Dalība bez maksas, iepriekš pieteikties nav nepieciešams.

 
Trešdien, 6. novembrī, plkst. 18.00 saruna "Emocijas, jo īpaši dusmas, un meditācija" un meditācija (vada Ilmārs Latkovskis)

Dusmas, lai gan reizēm vajadzīgas, ne tikai bojā mūsu attiecības ar līdzcilvēkiem, bet arī saēd mūs pašus. Kā mēs radām dusmas? Kā atkal un atkal uzķeramies? Vai un kā ar tām tikt galā? Vai tomēr dažkārt dusmas ir noderīgas? Sarunu papildinās daži meditatīvi vingrinājumi. Noslēgumā – kopīga meditācija ar meditācijas pamatu atkārtošanu.

Ilmārs Latkovskis ir Lasāla Kontemplācijas skolas "Via Integralis" kontemplācijas skolotājs. LNB Klusuma un meditācijas istabas projekta vadītājs.

 

Trešdien, 13. novembrī, plkst. 18.00 saruna "Meditācija un radošums: kā atbrīvot prātu?" un meditācija (vada mūks Džons Paramai no Taizemes)

Lekcija notiks Konferenču centrā (-1. stāvā). Apmeklējums tikai ar iepriekšēju pieteikšanos ŠEIT.

Kā būt radošākam, atšķirīgam un izcilam savā darbībā? Kas ir radošuma pamatā? Vai tas ir talants, prāts vai prakse? Kā apzinātība un meditācija var ietekmēt radošumu darbā un dzīvē? Mūks Džons skaidros radošuma elementus, kuru pamatā ir prāta labāku versiju atrašana, iepazīstinās ar meditāciju un tās tehnikām, kuras varēs izmēģināt viņa vadītā meditācijas sesijā.

Mūks Džons (godājamais John Paramai Dhanissaro) ir Teravādas budists no Taizemes. Agrāk bijis pianists, fotogrāfs un programmētājs. Izmantojot savas programmētāja zināšanas, viņš ir izstrādājis lielāko bezmaksas tiešsaistes pašattīstības un meditācijas platformu "Peace Revolution". Māca apzinātību, meditāciju un budisma filozofiju, līdzsvarojot un uzlabojot cilvēku dzīvi modernajā laikmetā. Vadījis nodarbības nevalstiskajās un valsts iestādēs, Kā arī starptautiskās korporācijās "Google", "Orange", "Ogilvy", "Teamwork", "Draugiem Group", "BITE" u. c.

Ieteikumi, kas jāņem vērā, tiekoties ar mūku:
Lai arī mūks Džons labprāt iesaistīsies sarunās, viņš ir nodevies noteiktam dzīvesveidam, kas liek ievērot vairākus noteikumus. Lūdzam ar dažiem no tiem iepazīties, lai mūka ciemošanos padarītu draudzīgāku.
1. Pieskaršanās. Tā kā mūks ievēro striktu celibātu, lūdzam sievietēm nepieskarties mūkam, tādējādi palīdzot viņam šī noteikuma ievērošanā.
2. Sasveicināšanās. Lai izrādītu mūkam cieņu, var izmantot Wai tipisko sasveicināšanās formu (saliekot plaukstas kopā un nedaudz pieliecot galvu) vai vienkārši sasveicināties vārdiski.
3. Fotografēšanās. Ar mūku drīkst nofotografēties, taču bildē vienmēr ir jābūt vīrietim. Mūks nedrīkst atrasties blakus sievietei.

Papildu informācija:
Agnija Kazuša
Tālr.: 26111319

 

Trešdien, 20. novembrī, plkst. 18.00 saruna "Meditācija aizņemta cilvēka ikdienā" un meditācija (vada Mārcis Auziņš)

Meditācija kā garīgās prakses veids ir pazīstama praktiski visās pasaules reliģijās – hinduismā, budismā, kristietībā un islāmā u. c. Taču mūsdienās ar meditāciju cilvēki nodarbojas arī ārpus reliģiskām tradīcijām, padarot to par daļu no savas lielpilsētas iedzīvotāja ikdienas.

Šajā meditācijas reizē Mārcis Auziņš dalīsies savā pieredzē, kā savienot veiksmīgu profesionālu karjeru, pienākumus ģimenē un sabiedrībā ar regulāru un nopietnu meditācijas praksi. Pirms praktiskās meditācijas tiks runāts gan par to, kā praktiski meditēt, kādas ir meditācijas tehnikas, gan par to, ko no meditācijas sagaidīt un ko no tās gaidīt nevajadzētu.

Mārcis Auziņš ir Latvijas Universitātes profesors, specializējas kvantu fizikas jomā. Regulāri praktizē meditāciju daudzu gadu garumā.

 

Trešdien, 27. novembrī, plkst. 18.00 saruna "Cilvēces mūžsenais jautājums – kas es esmu? Pavediens atbildēm no Māndūkja Upanišadas" un meditācija (vada Ansis Jurģis Stabingis)

Kas mēs esam? Kas ir apziņa? Kās ir realitāte? Kas ir Patiesība? Kas ir ilūzija? Kāda ir dzīves jēga? Šie ir bijuši paši būtiskākie jautājumi visā cilvēku pastāvēšanas vēsturē. 

Ansis Jurģis Stabiņgis piedāvā iespēju palūkoties, kā rast atbildes uz šiem jautājumiem izmantojot norādes, kuras dotas Mandūkja Upanišadā – īsākajā, koncentrētākajā un nozīmīgākajā no Upanišadām. Atbilde uz jautājumu "Kas es esmu?" nav atbilde uz jautājumu "Kāda ir mana identitāte? Ar ko es identificējos?" Tā ir atbilde uz jautājumu "Kas ir tas, kurš identificējas?" Ko īsti nozīmē zilbe AUM un kā tā var palīdzēt sasniegt dzīves augstāko mērķi?

Ansis Jurģis Stabingis ir apzinātības prakšu vadītājs, savulaik bijis psihoterapeits.
 

KLUSUMA UN MEDITĀCIJAS ISTABA

 

Papildu informācija:
Ilmārs Latkovskis
Nozaru literatūras centra projektu koordinators
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ilmars.latkovskis@lnb.lv