Pavasara konference bērnu literatūras un bibliotēku speciālistiem

06/04/2022
Izdrukāt

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP) 12. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 15.30 LNB Ziedoņa zālē rīko Pavasara konferenci bērnu literatūras un bibliotēku speciālistiem "Grāmatu pumpuri attēlos raisās". Dalība bez maksas.

Pavasara konferences tradīcijai ir sena vēsture, jo jau kopš 1996. gada ik gadu atskatāmies uz iepriekšējā gada bērnu grāmatu ražu, katru gadu izvēloties kādu tematisko akcentu. Šogad konference būs veltīta bērnu bilžu grāmatām un ilustrācijai.

PROGRAMMA (PDF)

Lūdzam reģistrēties klātienes konferencei līdz 8. aprīlim ŠEIT.

Konferences sākumā tiks pasniegti Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (International Board on Books for Young People jeb IBBY, sk. www.ibby.org) Goda diplomi. Šajā starptautiskajā organizācijā LBJLP nacionālās nodaļas statusā darbojas jau kopš 1993. gada un kopā ar vairāk nekā 80 valstu nacionālajām nodaļām nominē rakstniekus, ilustratorus un tulkotājus IBBY Goda sarakstam (IBBY Honour List), Hansa Kristiana Andersena balvai, Astridas Lindgrēnes piemiņas balvai (ALMA).

IBBY Goda diplomus* šoreiz saņem:

  • rakstnieks Aivars Kļavis par romānu "Melnais akmens" (Zvaigzne ABC, 2018);
  • ilustratore un rakstniece Anete Melece par bilžu grāmatu "Kiosks" (Liels un mazs, 2019);
  • tulkotāja Dace Meiere par tulkoto no itāļu valodas Andželas Naneti garstāstu "Mans vectēvs bija ķiršu koks" (Jāņa Rozes apgāds, 2018).

Īpašu atzinību saņems arī nominēto grāmatu izdevēji.

Konferences pirmajā daļā paredzēts Daugavpils Universitātes docentes Rudītes Rinkevičas pārskats par 2021. gadā Latvijā izdotās bērnu un jauniešu oriģinālliteratūras tendencēm un jaunumiem. Savukārt mākslas vēsturniece Baiba Nurža savā prezentācijā dalīsies iespaidos par latviešu bērnu grāmatu ilustrācijām un iekārtojumu. Par Baltijas kultūras fonda atbalstīto inovatīvo īsgrāmatiņu projektu (Tiny Books) pastāstīs Silvija Tretjakova, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja. Jau vairākas desmitgades Latvijas ilustratori piedalās Bratislavas ilustrāciju biennālē, un ar to, kādi ir mūsu mākslinieku sasniegumi, savā prezentācijā iepazīstinās Ilze Marga, LNB Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre.

Konferences otrajā daļā ilustratore Vīve Noora, Igaunijas Bērnu literatūras centra galerijas vadītāja, dalīsies bagātajā Tallinas ilustratoru triennāles pieredzē un stāstīs par starptautiskajām tematiskajām izstādēm, kas pazīstamas arī Latvijas skatītājiem – Baltijas ilustratoru izstādi "Skriet ar vilkiem", kas pirmo reizi tika eksponēta Londonas grāmatu gadatirgū 2018. gadā un šogad rudenī būs skatāma Nacionālajā bibliotēkā, izstādi "Mūžīgais tējas laiks" ar 72 pasaules mākslinieku ilustrācijām Luisa Kerola grāmatai "Alise Brīnumzemē", kas ar lieliem panākumiem noritēja Latvijā 2016. gadā. Ar bilžu grāmatu projektiem Latvijas Mākslas akadēmijas studiju procesā iepazīstinās ilustratore Elīna Brasliņa. Konferences noslēgumā māksliniece, mākslas terapeite Signe Vanadziņa runās par šobrīd tik ļoti aktuālo terapijas veidu.

Konferenci atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

* IBBY Goda diplomus 2022 Rasai Bugavičutei-Pēcei par grāmatu "Puika, kurš redzēja tumsā" (Latvijas Mediji, 2019), Lotei Vilmai Vītiņai par grāmatu "Dzejnieks un smarža" (Aminori, 2019) un tulkotājai Intai Šmitei par Delfīnes De Vigānas grāmatas "No un es" tulkojumu (Jāņa Rozes apgāds, 2021) plānots pasniegt IBBY kongresā septembrī.

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
LBJLP biedre
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: 29492456
www.lasamkoks.lv
fb.com/ibbylv