Priekšlasījums par Oskara Stroka nošu kolekciju LNB

31/10/2019
IzdrukātNosūtīt
Priekšlasījums par Oskara Stroka nošu kolekciju LNB
Priekšlasījums par Oskara Stroka nošu kolekciju LNB
1

13. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas un Baltijas lasītavā (5. stāvā) cikla "Letonikas lasījumi"  ietvaros notiks LNB bibliogrāfes Marinas Mihailecas priekšlasījums "Tango karaļa Oskara Stroka nošu kolekcija LNB: atklājumi un šaubas". Dalība bez maksas.

2014. gada augustā LNB no bijušā rīdzinieka un tagadējā ASV pilsoņa Dmitrija Goldgābera saņēma lielisku dāvanu – Latvijas komponista Oskara Stroka (1893–1975) kolekciju, kas sastāv no drukātajām notīm, rokrakstiem, skaņu platēm, vēstulēm, fotogrāfijām u. c. materiāliem.

Oskara Stroka aktīvās daiļrades periodā (1920.–1930. gados) viņu sauca par "Tango karali". Taču, kā zināms, padomju laikos Oskara Stroka mūzikas izpildīšana bija aizliegta, tā netika izdota un kļuva gandrīz aizmirsta. Pirms minētās dāvanas saņemšanas LNB fondos glabājās 15 komponista skaņdarbi. Toties tagad viņa skaņdarbu kolekcijā LNB ietilpst 112 nosaukumu. Tādēļ materiālu lielākā daļa ir atklājums mūsdienu mūziķiem. Priekšlasījumā tiks atspoguļoti šīs kolekcijas mūzikas analīzes rezultāti.

1920.–1930. gadu Latvijas populārās mūzikas vēsture joprojām ir maz pētīta, lai gan Oskara Stroka mūzika ir plaši pazīstama Eiropā, pateicoties skaņu ierakstu kompāniju "Columbia", "HMV", "Decca", u. c. ierakstiem. 

"Letonikas lasījumi" – lekciju un priekšlasījumu cikls, kurā vēsturnieki, literatūrzinātnieki, kultūrvēsturnieki un citi humanitāro un sociālo zinātņu nozaru pētnieki tiek aicināti dalīties pieredzē un pārdomās par jaunākajiem pētījumiem un aktuālām tēmām Baltijas kultūrtelpā.

 

Informāciju sagatavoja:
Linda Krūmiņa
Letonikas un Baltijas centrs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: linda.krumina@lnb.lv
Tālr.: 67716151