Projekts: Debatē par būtisko

Izdrukāt
Projekts: Debatē par būtisko
Projekts: Debatē par būtisko
1

Ikkatrā demokrātiskā sabiedrībā ir vajadzīgi pilsoņi, kuri spēj kritiski domāt, uzdot jautājumus un nebaidās izteikt savu viedokli, bet vienlaikus ir toleranti un prot uzklausīt arī citu cilvēku viedokļus.

Neraugoties uz Eiropas valstu atšķirībām, tajās dzīvojošajiem jauniešiem piemīt izteikti līdzīgi pasaules uzskati, gūtās pieredzes, bailes un problēmas. Tiesa, ļoti izplatīta problēma ir neuzticēšanās plašsaziņas līdzekļiem un pārvaldes institūcijām visos līmeņos. Eiropas jaunatnei raksturīga arī ierobežota interese par politiku un medijpratību (viltus ziņas, naida kurināšana) un aktivitāte vēlēšanās ir viszemākā starp citām balsstiesīgo personu vecuma grupām. Jaunieši saskaras ar grūtībām atrast darbu, un Covid-19 pandēmijas dēļ tās [problēmas], ļoti iespējams, tikai palielināsies.

Starptautiskā projekta "Debatē par būtisko" (Debate Your Issue – DYI) mērķis ir stiprināt Eiropas jauniešu (vecumā no 18 līdz 25 gadiem) izpratni par politiku, demokrātiju, iecietību un iepriekšminētā draudiem: dezinformāciju, neiecietību, polarizāciju un naida kurināšanu. Debatēšana spēj jauniešiem iemācīt pamatoti un pārliecinoši aizstāvēt savu viedokli un uzskatus. Turklāt kritiski risinot dažādus sociāli politiskus jautājumus, tiek veicināta politiskā izglītībā attiecīgajā reģionā.

Projekta aktivitātes ietver debašu apmācību programmas un sacensības, metodisko pieeju izstrādi, kopīgas publikācijas, nodrošinot atvērtus un efektīvus rīkus, lai līdzsvarotu pieaugošo polarizāciju jauniešu vidu sešās Eiropas valstīs (Beļģijā, Čehijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Serbijā).

Projekta laikā jaunieši iegūs zināšanas par nozīmīgiem sociāli politiskiem jautājumiem un attīstīs prasmi debatēt. Projekta otrajā daļā viņi piedalīsies debašu sacensībās, konkurējot ar vienaudžiem no citām valstīm.

Jaunieši visās sešās projekta valstīs tiek aicināti pieteikties debašu apmācībām un aktīvai dalībai projekta saistītajās aktivitātēs. Apmācības notiks gan klātienē, gan tiešsaistē, projekta laikā tiks izstrādāti ieteikumi debašu pasniedzējiem un rīkoti vebināri, kā arī infografiki, kas arī citiem jauniešiem palīdzēs apgūt medijpratības aspektus.

Projekta partneri: Mediawijs (Flāmu digitālās un mediju pratības zināšanu centrs, Beļģija), Gētes institūts Čehijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Lietuvas Starptautiskā jauniešu debašu absolventu asociācija, Kolegium Europy Wschodniej (Austrumeiropas koledža, Polija), Novo kulturno naselje (Jaunā kultūras biedrība, Serbija).

Projekta īstenošanas termiņš: 03.02.2020.–02.08.2021.

Projekta budžets: 624 595,00 EUR

Projekta atbalstītājs: Eiropas Savienības programma Erasmus+

PIERAKSTĪTIES JAUNUMU SAŅEMŠANAI

 
Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā biblotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv