Rojā 17. reizi pasniegta bērnu literatūras balva "Pastariņa prēmija"

28/05/2015
IzdrukātNosūtīt
Grāmatas "Ahoi! Plūdi Daugavā" vāka attēls
Grāmatas "Ahoi! Plūdi Daugavā" vāka attēls
1

Šī gada 26. maijā Rojas kultūras centrā jau 17. reizi tika apbalvoti bērnu literatūras balvas "Pastariņa prēmija" laureāti – latviešu bērnu grāmatu autori un ilustratori.

Šogad tika apbalvota rakstniece Ieva Samauska par grāmatām "Kad kaķēnu sauc par pelīti?", "Ķiķināšanas gadalaiks" un "Oliņš Boliņš sēž uz soliņa", kā arī mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Ahoi! Plūdi Daugavā". Diplomus laureātiem pasniedza Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Pasākumā piedalījās arī Rojas vidusskolas skolēni un pedagogi.

I. Samauska un A. Naumovs, atbildot uz pasākuma dalībnieku jautājumiem, vienojās kopīgā atziņā: "Veiksmīgas dzīves noslēpums ir darīt to, kas tev patīk visvairāk!" Abi laureāti šajā ziņā ir izredzētie – A. Naumovs, kurš pazīstams visā pasaulē, veido ilustrācijas akrila tehnikā kā īstas gleznas. To pamana acīgie jaunie lasītāji, tieši viņu vērtējums ir skaidrs un nepārprotams. Bērni brīnās un vaicā I. Samauskai, kā iespējams izdomāt tādus neparastus tēlus kā Govs uz bagāžnieka? Dzidri smaidot, rakstniece atbild: "Braucu ar riteni pa grants ceļu, bija grūti uzbraukt kalniņā, ieraudzīju govis netālu ganoties un teicu vīram, ka sajūta ir tāda, it kā govs sēdētu uz bagāžnieka. Atgriezos mājās, iesāku rakstīt."

Rojas novada bibliotēkas bērnu nodaļas vadītājai Ilutai Graudiņai vienmēr ir daudz ideju un ieceru, Pastariņa balvas projekts iegūst atbalstu gan pašvaldības, gan valsts līmenī. Mazā pilsēta Kurzemes jūrmalā var lepoties ar mūsdienīgu muzeja ekspozīciju, starptautisku filmu festivālu "Rojāls", pašvaldības izveidotu sporta skolu ar burāšanas nodarbībām, mākslas un mūzikas skolu, bijušajā autoostā top izstāžu zāle. Enerģiskajai domes priekšsēdētājai E. Kārkliņai, ko vietējie mīļi dēvē par "mūsu Vairiņu", domādami Latvijas eksprezidenti Vairu Vīķi Freibergu, spēks un drosme atrodas ikvienai labai idejai, kas vietējiem ļaudīm nes dzīves piepildījumu.

Projekts "Pastariņa prēmija 2015" īstenots ar Rojas novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Balva dibināta 1982. gadā, bijušā zvejnieku kolhoza "Banga" laikā, pateicoties dzejnieka Imanta Ziedoņa ierosmei un toreizējā kolhoza priekšsēdētāja Miķeļa Lismenta atsaucībai. Tā tiek pasniegta reizi divos gados. Prēmijas laureātus nosaka žūrija – trīs pārstāvji no Rojas novada un bērnu bibliotēkas (tiek ņemts vērā arī mazo lasītāju un viņu vecāku balsojums), kā arī trīs pārstāvji no Rīgas, pārstāvot profesionālās organizācijas (Rakstnieku savienība, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome un Latvijas Nacionālā bibliotēka). 

Aizvadītajos gados prēmiju saņēmuši daudzi iemīļoti bērnu rakstnieki – Imants Ziedonis, Margarita Stāraste, Zenta Ērgle, Vizma Belševica, Jānis Baltvilks, Uldis Auseklis, Māra Cielēna, Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis, Pēteris Brūvers, kopš 1993. gada arī bērnu grāmatu mākslinieki – Anita Paegle, Ligita Linmeiere, Ilze Ramane, Gundega Muzikante, Agija Staka.

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Balvas "Pastariņa prēmija" žūrijas komisijas eksperte
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv