Septembrī aicinām uz ekskursijām izstādē "Pierakstītā skaņa"

13/09/2017
IzdrukātNosūtīt
Foto: Krists Luhaers
Foto: Krists Luhaers
1

Tuvojoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstādes "Pierakstītā skaņa" (1. stāva izstāžu zālē) noslēgumam, 19., 22. un 27. septembrī piedāvājam iepazīt izstādi vēl plašāk, apmeklējot ekskursijas tās pieredzējušo veidotāju vadībā. Dalība bez maksas.

Izstāde "Pierakstītā skaņa" ir Latvijas kultūras telpā nebijis notikums – tā ļauj izsekot, kā gadsimtiem ilgi veidojusies tradīcija skanisko fenomenu fiksēt notācijas jeb mūzikas pieraksta zīmēs.

19. septembrī plkst. 10.00 par izstādes saturu, kas atspoguļo notāciju līdz 19. gs., stāstīs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektors un senās mūzikas pētnieks profesors Guntars Prānis.

22. septembrī plkst. 10.00 un 27. septembrī plkst. 14.30 par izstādes saturu, kas atspoguļo notāciju 20. un 21. gs., stāstīs izstādes kurators, komponists un JVLMA profesors Rolands Kronlaks.

Izstādē "Pierakstītā skaņa" aplūkota Rietumu mūzikas notācijas attīstība no viduslaikiem līdz mūsdienām. Šeit meklētas atbildes uz jautājumiem: cik precīzi iespējams pierakstīt skaņu?; cik liela ir atskaņotāja brīvība, interpretējot muzikālu tekstu?; kā laika gaitā mainījušās grafiskās zīmes, ar kurām tiek pierakstīta mūzika?

Līdzās pabeigtiem nošu tekstiem un to fragmentiem izstādē eksponētas arī vairāku latviešu komponistu darbu skices. Šādā veidā tiek sniegts ieskats specifiskajos notācijas veidos, kas izmantoti mūzikas radīšanas procesā, kurā skaņa un skanējums vēl tikai tiek meklēti. 

Mūzikas notācija sastāv no atpazīstamām grafiskām zīmēm, ar kurām tiek pierakstīta mūzika. Laika gaitā ar tām sākts fiksēt tādus parametrus kā skaņas augstums, garums un dinamika. No vienas puses – mūzikas pieraksts domāts, lai dokumentētu jau pazīstamus skaņdarbus un aizstātu mutiskās tālāknodošanas procesu, kurā konkrētais skaņdarbs tika iegaumēts, to dziedot vai spēlējot priekšā. No otras puses – tā uzdevums ir jaunu melodiju un citu muzikālu ideju rakstiska reprezentācija. Tādējādi mūzikas pieraksts ļauj izpaust radošu ideju, to neatskaņojot, kas savukārt skaņdarbu autoriem sniedz iespēju radīt apjomīgus un kompleksus skaņdarbus.

Izstāde "Pierakstītā skaņa" LNB aplūkojama līdz 1. oktobrim. Ieeja bez maksas.

Izstādes kuratori: Brigita Zelča-Aispure, Jānis Petraškevičs, Rolands Kronlaks.

Izstādes teksti un materiālu atlase: Jānis Petraškevičs, Rolands Kronlaks, Guntars Prānis.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv