Virtuālā trešdiena bibliotekāriem: atmiņas institūcijas cilvēku veselībai un labbūtībai

18/05/2022
Izdrukāt

2022. gada 25. maijā plkst. 11.00 tiešsaistē notiks "Virtuālā trešdiena bibliotekāriem", kuras ietvaros runāsim par kultūras mantojuma ietekmi uz sabiedrības labbūtību (well-being) un atmiņas institūciju lomu cilvēku veselības un labbūtības veicināšanā.

Pasākuma tiešraide būs skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Facebook lapā, LNB Bibliotēku attīstības centra Facebook lapā un LNB YouTube kanālā. Pasākums ilgs līdz pusotrai stundai, iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama.

Pēdējo gadu izaicinājumi – Covid-19 pandēmija, attālinātais darbs un dīkstāve, šī brīža ģoepolitiskā situācija pasaulē u. c. – ir ietekmējuši ikviena cilvēka garīgo un fizisko veselību. Tāpēc aizvien biežāk tiek aktualizēts jautājums par cilvēku labsajūtas veicināšanu un emocionālās veselības uzlabošanu. Viens no instrumentiem un resursiem, ko ikviens var izmantot savas labbūtības veicināšanai, ir kultūras mantojums.

Well-being latviski tulko dažādi – labsajūta, labizjūta, labbūtība, taču tikai pēdējais aptver plašāku šī jēdziena izpratni, jo labbūtībai ir vairākas dimensijas (fiziskā, emocionālā, sociālā, mentālā, fiansiālā). Un kopumā tas ir labi – būt. Labbūtība un dzīves kvalitāte dažādās nozarēs un valstīs tiek atšķirīgi interpretēta, tai skaitā tā tiek atšķirīgi interpretēta attiecībā uz dažādām sabiedrības grupām (bērni, jaunieši, ģimenes, seniori, mazākumtautības, imigranti u. tml.).

Maija virtuālās trešdienas laikā UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte skaidros, kas īsti ir labbūtība un kas to ietekmē, kā atmiņas institūcijas (īpaši muzeji un bibliotēkas) var veicināt savas kopienas un sabiedrības labbūtību, kāda ir pasaules atmiņas institūciju pieredze u. c. Tāpat būs iespēja dzirdēt vairāku Latvijas atmiņas institūciju pieredzi. Kā allaž, pasākumu bagātinās LNB Bibliotēku attīstības centra nozaru informācijas ekspertes Elitas Vīksnas stāstījums par pieejamajiem profesionālajiem informācijas resursiem. Virtuālo trešdienu bibliotekāriem moderēs LNB Bibliotēku attīstības centra Latvijas Bibliotēku portāla galvenā redaktore Kristīne Deksne.

Vesels, apmierināts un laimīgs cilvēks palīdz veidot veselu sabiedrību. Ir pašsaprotami, ka mēs katrs lielā mērā esam atbildīgi par savu labbūtību – kontrolējot domas un rīcības, plānojot savu ikdienu, rūpējoties par veselīgu fizisko un emocionālo labsajūtu utt., tomēr kultūras atmiņas institūcijas ir tās, kuras var palīdzēt mums darbā ar savu labsajūtu.

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Deksne
Bibliotēku attīstības centrs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: kristine.deksne@lnb.lv