Zviedru bērnu literatūras diena

07/09/2017
IzdrukātNosūtīt
Zviedru bērnu literatūras diena
Zviedru bērnu literatūras diena
1

Piektdien, 8. septembrī, Starptautiskajā rakstpratības dienā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrā (7. stāvā) plkst. 11.00 sāksies pirmais no vairākiem bērnu grāmatām un lasīšanas veicināšanai veltītiem pasākumiem Zviedru bērnu literatūras dienas programmā.

Zviedru bērnu literatūrai veltītu tikšanos iesāksim ar izstādes "Kur bērnam augt" prezentāciju. Izstāde LNB ir apskatāma jau no 1. augusta. Tā tapusi Zviedru institūtam sadarbojoties ar Zviedrijas Bērnu literatūras institūtu, taču Latvijā to eksponējam pateicoties Zviedrijas vēstniecības atbalstam. Savukārt, apgāds "Zvaigzne ABC" nesen izdevis izcilā zviedru ilustratora un rakstnieka Jākoba Vegēliusa grāmatu "Kapteiņa pērtiķis". Romānu no zviedru valodas tulkojusi Rute Lediņa. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīt rakstnieku klātienē. Viņš ir ieradies Rīgā, lai tiktos ar lasītājiem un vadītu nodarbību bērniem.

Autora ilustrēts, Jākoba Vegēliusa piedzīvojumu romāns ir izcila lasāmviela gan bērniem, gan arī pieaugušajiem, atgādinot labākos bērnībā lasītos piedzīvojumu klasikas darbus. Grāmata sākas ar ilustrācijām, kurās attēloti stāsta galvenie varoņi un arī kartes ar kuģu maršrutiem, bet burti izraudzīti mazliet lielāki, lai būtu piemēroti jaunajiem lasītājiem. Par romānu "Kapteiņa pērtiķis" 2015. gadā rakstniekam tika piešķirta Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jauniešu literatūras balva. Tikšanos ar rakstnieku organizē apgāds "Zvaigzne ABC", Zviedrijas vēstniecība un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

Tālāk programmā paredzēts tulkotājas Mudītes Treimanes stāstījums par zviedru bērnu literatūras izcilajiem sasniegumiem, kas iespējams turpinās izstādes misiju - iedvesmot sabiedrību uz plašāku dialogu par bērnu literatūras nozīmi un rakstnieku, dzejnieku, ilustrētāju, tulkotāju, izdevniecību darbinieku, mācībspēku, bibliotekāru un pētnieku svarīgo lomu šajā kopējā darbā.

LNB Telpā -15+ (M stāvā) no plkst. 12.00 līdz 13.00 paredzēta jauno lasītāju tikšanās ar Jākobu Vegēliusu. Pēc stāstījuma un darbnīcas, ap plkst. 13.00, būs iespēja redzēt zviedru filmu "Tsatsiki, tētis un olīvu karš" (2015, rež. Līza Džeimsa Lārsone).

Pēcpusdienā, paralēli bērnu pasākumiem, notiks seminārs bibliotekāriem "Lasi klusi, lasi skaļi – lasi!". Tajā piedalīsies 30 reģionālie kuratori no visas Latvijas, kuri palīdzēs īstenot jaunu lasīšanas veicināšanas iniciatīvu – "Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība". 11-12 gadīgi 5. un 6. klašu skolēni visā valstī pamazām sāk gatavoties aizraujošam pirmās kārtas konkursam savās skolās un bibliotēkās.

Uzsākot jaunu lasīšanas kampaņu, LNB Bērnu literatūras centrs vēlas palīdzēt pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un saistošu literatūru lasīšanai, rosināt interesi par grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kas veicinātu lasītprieku.

Par bērnu literatūras karalieni dēvētā zviedru rakstniece Astrida Lindgrēne savulaik teikusi: "Laba literatūra dod bērnam vietu pasaulē un pasaulei – vietu bērnā", tas ir nopietns iemesls mums visiem pievērst vairāk uzmanības lasīšanai, bērniem, kuri nelasa, un lieliskām grāmatām, kas meklē ceļu pie saviem lasītājiem.

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: 29492456